Nem véletlenül robbant bombaként a hír, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatójának múlt heti bejelentése, mely szerint sikerrel végződtek a párizsi tárgyalások, így március 26-án Budapesten jelentik be a 2018-as új csillagokat, azaz itt hozzák nyilvánosságra a Michelin-kalauz új európai listáját. Nagy kérdés, hogy szerepel-e majd azon újabb magyarországi étterem neve, vagy kapnak-e újabb csillagokat a toplistás helyek, netán fenyegeti-e csillaghullás valamelyiket. Fontos kérdéssé vált a toprendezvény révén az is, hogy milyen ízelítőt kapnak a magyar vendéglátás, a csúcsgasztronómia képviselőitől a Budapestre hivatalos séfek, akiket a nemzetközi szaksajtó is végig követ majd, folyamatosan tudósítva ínyenc olvasóit a Magyarországon tapasztaltakról.
Mint Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke a Világgazdaságnak elmondta, a tavalyi brüsszeli eseményen több egy-, két- és háromcsillagos séf jelent meg, valamint az újonnan csillaggal elismertek, azaz több száz séf vett részt a Michelin-gálán. Bízunk benne – tette hozzá –, hogy sok elismert séf tiszteli meg jelenlétével Budapestet is. A díjátadó egy olyan kivételes bemutatkozási lehetőséget tartogat a szakma számára, amilyenre kelet-európai országnak még nem volt lehetősége. A Bocuse d’Or világszínvonalon megrendezett európai döntője is az egyik mérföldkő lehetett a világ legfontosabb gasztronómiai díjátadójának megrendezési jogához vezető úton. Még a Michelin-csillagos este előtt, február 8-án kerül sor a Bocuse d’Or magyar nemzeti döntőjére, amelyen eldől a júniusi torinói Európa-bajnokságra kijutó séf személye.
A Michelin-kalauz 2017-es listáján
- Egycsillagos a Borkonyha, a Costes, a Costes Downtown és az Onyx.
- Bib Gourmand minősítésű a Petrus, a Fricska és a Laci!Konyha! (bezárt)
- Ajánlott étterem a Salon, a Baraka, a Babel, a St. Andrea, a Fausto’s, a Tigris, a Nobu, az Aszú, a Mák, a Pesti Disznó, a Bock Bisztró Pest, az Alabárdos, az Arany Kaviár, a Pierrot, a Csalogány 26., a Baltazár, a Vendéglő a Kisbíróhoz, a Zona, a 21, a Déryné Bistro és a Tanti, amely tavaly veszítette el két évig viselt csillagját.
A Bocuse d’Or jövő évi lyoni világbajnoksága az alapító halála miatt egy különleges verseny lesz, változatlan elkötelezettséggel és szellemiséggel (a hét végén elhunyt Paul Bocuse már tavaly átadta az elnökséget a fiának). Hamvas Zoltán emlékeztetett rá, hogy az ötven éven át három Michelin-csillagot megtartani képes Paul Bocuse megkérdőjelezhetetlen tekintély volt a gasztronómiában, munkássága egyedülálló jelentőségű. Magyarország továbbra is a gulyásáról híres világszerte, ám ma már egészen biztosan egyre több helyen joggal lehetünk büszkék nemzeti ételünkre. Remek példa erre a Szulló Szabina – Széll Tamás séfpáros Stand 25 bisztrójában kínált remek gulyás.
A Budapest mellett szóló legutóbbi párizsi döntés az eddigi eredmények elismerése és – amint arra Guller Zoltán MTÜ-vezér is utalt – remény arra nézve, hogy újabb és újabb nemzetközi rendezvényekért pályázhat majd sikerrel a jövőben.
A topéttermektől távoli világban, a büféket és pizzériákat egyaránt magában foglaló kereskedelmi vendéglátásban dolgozó 50-80 ezer szakács közül is sokakra pezsdítő hatással lehet, hogy Magyarország egyre több nagyjelentőségű gasztronómiai esemény házigazdája – kommentálta a budapesti Michelin-gála bejelentését lapunknak Asztalos István, az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesületének elnöke. A szervezet a Magyarország ételének elkészítésére kiírt pályázattal a fiatal, feltörekvő séfhelyetteseknek kínál versenyzési és megmérettetési lehetőséget most. Asztalos szerint a csúcsrendezvények közvetett hatása az átlagos körülmények között, szűkre szabott alapanyagbüdzséből dolgozókhoz is begyűrűzik, hiszen reflektorfénybe kerül a szakma, és reklámértéke miatt a turizmusélénkítő hatását is várhatóan érzékelik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.