BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EU élmezőnyében vagyunk szív- és érrendszeri megbetegedésekben

Az unióban Magyarország harmadik helyen áll a szívizom elégtelen vérellátásával járó ischaemiás szívbetegségekben elhunytak arányát tekintve (100 ezer lakosra 390,6 haláleset jut), és a keringési betegségekben elhunytak számát tekintve (100 ezer lakosra 761,5 haláleset jut) is az uniós élmezőnyben vagyunk az Eurostat 2014-es adatai szerint.

Az ischaemiás, azaz a szívizom elégtelen vérellátásából adódó szívbetegségek Magyarországon a halálesetek 30 százalékáért felelősek, de világszinten is ez a vezető halálok 17 százalékkal. A nemek közel hasonló arányban érintettek itthon: 2016-ban a magyar nők 32 százaléka, míg a férfiak 27 százaléka hunyt el ilyen okból – derül ki a Generali közleményéből.

Forrás: MTI/Mohai Balázs

Európában több szempontból is dobogósok vagyunk ezen a téren: szív- és érrendszeri megbetegedés, illetve szívinfarktus miatt fekszünk kórházban a legtovább (átlagosan 11 napot, szemben a sereghajtó Dániával, ahol ez csak 5,5 nap).

Emellett Németország után nálunk írják fel a legtöbb magas vérnyomás elleni gyógyszert, 2000 és 2013 között majdnem megduplázódott a kiállított receptek száma: ez azt jelenti, hogy 1000 emberre átlagosan közel 550 adagra szóló vény jut.

Ha a hazai régiókat nézzük, 1998 és 2010 között az Észak-Alföldön haltak meg a legtöbben szívbetegségben, de Észak-Magyarországon is jelentős növekedés volt tapasztaltható. A legkevesebben Közép-Magyarországon voltak érintettek a biztosító közleményének tanúsága szerint.

A legnagyobb rizikófaktorok a magas vérnyomás és az egészségtelen táplálkozás

A végzetes kimenetelű szív- és érrendszeri megbetegedések legnagyobb rizikófaktorai között találjuk például a magas vérnyomást: ezen a téren a negyedikek vagyunk Európában, a magyar férfiak közel 35 százaléka, míg a nők 24 százaléka küzd ezzel a problémával. Emellett a helytelen táplálkozás és a magas koleszterinszint is nagyban közrejátszhat az ilyen jellegű betegségek kialakulásában.

A megelőzés érdekében fokozottan érdemes odafigyelni a tudatos táplálkozásra: csökkentsük a telített zsírok fogyasztását és a koleszterinbevitelt, és fogyasszunk minél több omega-3 zsírsavban gazdag ételt.

A mediterrán diétát javaslom, amely sok zöldség és gyümölcs, gabonafélék, hal, olívaolaj, valamint mérsékelt mennyiségű bor fogyasztásán alapul. A dohányzás, a kávé és az alkohol azonban károsan hat a szívrendszerre, ezek elhagyása erősen javasolt

– hangsúlyozza Dr. Bánkuti Erzsébet, a Doktor24 Egészségközpont orvosa.

Emellett a rendszeres mozgás is elengedhetetlen:

A szívproblémák megelőzéséért már napi 30 perc aktív testmozgással is sokat tehetünk. Nem kell feltétlenül edzőtermi mozgásformát választani, ez lehet akár séta vagy futás is

– tette hozzá.

A fokozott kockázattal élő, vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedők számára az egyénre szabott aerob fizikai tréning részeként az úszás és kerékpározás is jó választás lehet.

A prevenciós szemlélet elengedhetetlen

A tudatos életvezetés mellett nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát, az idejében felismert betegségek ugyanis nagyobb eséllyel gyógyíthatók. A prevenciós szemléletet a Generali is beépítette egészségbiztosításaiba, az egyes csomagokban elérhető szűrővizsgálatok által. A társaság munkatársai számára és általuk is igyekszik felhívni a figyelmet a tudatosságra. Csatlakozva az Öltözz pirosba! elnevezésű, a szívbetegségek megelőzése érdekében indított világméretű kezdeményezéshez, a biztosító irodáiban február első péntekén a piros szín dominált: országszerte több mint ezer kolléga viselt piros színű öltözéket a világnapon – zárul a Generali közleménye.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.