Hiába hozza a megszokott számokat az IBM, a kék óriástól sokkal többet várnak a befektetők – ez szűrhető le az információtechnológiai cég első negyedéves jelentésének közreadását követő eladási hullámból.
Az IBM árfolyama 6 százalékot gyengült, a cég egy helyben toporog, miközben sorra húznak el mellette a versenytársak.
A társaság folyamatosan alulteljesít, pontosabban nem tud eleget tenni a túlzott elvárásoknak. Az sem véletlen, hogy tavaly elpártolt tőle Warren Buffett, a Berkshire Hathaway nagy tekintélyű befektetőguruja, aki a legnehezebb időkben is megtartotta a 10 milliárd dollárért vásárolt IBM-részvénycsomagját.
Az IBM a márciussal zárult negyedévben 19,07 milliárd dolláros bevételt ért el, ez 5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál és meghaladja a 18,83 milliárd dolláros elemzői konszenzust. Az egy részvényre eső eredmény (EPS) a piac által várt 2,42 helyett 2,45 dollár lett, ám az erősebb számok hátterében egyértelműen a dollár gyengülése áll, ennek köszönhető a többletbevétel is. Az árfolyamszűrt adatok stagnálást jeleznek. A bruttó marzsot a piac 45,4 százalékosra tette, ehelyett 43,7 százalékot említ a gyorsjelentés. Utóbbi egyébként 0,8 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A csalódást fokozta, hogy Ginni Rometty elnök-vezérigazgató korábban mostanra ígérte a marzsok stabilizálását, az viszont enyhített a rosszkedven, hogy a lemorzsolódás hátterében egyszeri tényezők húzódtak meg.
Az átszervezések 375 millió dolláros költséggel jártak, míg szabadalmi bevételekből 130 millió dollárral kevesebb folyt be a negyedév során.
Megjegyzendő, hogy az IBM nettó haszonélvezője a 35-ről 16 százalékra levitt társaságiadó-kulcsnak, amelyet Donald Trump gazdaságélénkítő csomagjának részeként szavazott meg a kongresszus tavaly év végén. A cég ugyanakkor megerősítette, hogy tartja az idei üzleti évre vonatkozó, legalább 13,80 dolláros EPS-várakozását, szemben a tavalyi 13,92 dolláros tényadattal, míg a szabad cash flow mértékét 12 milliárd dollárra tette a tavalyi 13 milliárd után.
Az IBM átalakítása a felhőalapú szolgáltatások irányába egyelőre nem megy zökkenőmentesen.
A kulcsfontosságúnak tartott felhőszolgáltatásoknál 14 százalékos bevételnövekedést értek el a negyedévben, ami elmarad a tavalyi év 24 százalékos bővülési átlagától.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.