Svébis Mihály a legfontosabb feladatok egyikeként jelölte meg az egészségügyből jelenleg hiányzó szakemberek pótlását és arra hívta fel a figyelmet: míg az elvándorlók aránya a teljes hazai orvostársadalom 12 százalékát teszi ki, addig 16 százalék felett van a belföldi pályaelhagyók aránya. Az elnök a kongresszus programjáról szólva elmondta,
a keddtől péntekig Egerben zajló eseményen az ágazat aktuális kérdéseit vitatják meg a résztvevők.
A megszokottak szerint a rendezvény része lesz az elmúlt időszak értékelése, valamint a jövő felvázolása is, amelyben meghatározó mozzanatnak ígérkezik a pénteki, ugyancsak hagyományos szakmapolitikai fórum – tette hozzá.
Nagy Ferenc, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára kiemelte: az elmúlt években tapasztalt, jelentős arányú orvoskivándorlás mára csökkenő, illetve stagnáló tendenciát mutat. A hiányzók pótlása ugyanakkor még „nagyon hosszú és kemény feladat lesz”, ezt a fiatalok képzésével és a külföldön dolgozók hazacsábításával lehet és kell megoldani – fogalmazott, megjegyezve: hasonlóan fontos teendő a jelenleg még „zilált” betegutak rendezetté tétele.
Habis László, Eger polgármestere köszöntőjében elmondta: a város elválaszthatatlan a gyógyítástól, hiszen létét egyebek mellett a máig létező és több létesítményben is hasznosított gyógyforrásainak köszönheti. Közölte: a helyi lakosság mintegy 20 százalékának alapellátását javító egészségügyi fejlesztést valósítanak meg Egerben.
Példaként említette a megyeszékhely déli részén épülő egészségügyi központot, valamint egy praxisközösségi pályázat elnyerését, amely négy felnőtt- és egy gyermekorvosi körzetet érint majd a következő másfél évben.
Vácity József, az egri Markhot Ferenc Kórház főigazgatója a megnyitón kiemelte: munkatársi közösségük példát mutatott abban, hogy alig egy esztendő alatt „miként kell kimászni a gödörből”. Intézményük ennek köszönhetően vált országosan is elismert stabil, magas szakmai színvonalat képviselő és kiegyensúlyozott gazdálkodású hellyé – közölte.
A Magyar Kórházszövetség 30. kongresszusán négy napon át minden eddiginél több, mintegy ezer regisztrált résztvevő ismerheti meg 68 kiállító termékeit és hallhat előadásokat 20 szekcióban az ágazat időszerű kérdéseiről.
A témák között szerepel a rezidensképzés, az életpálya, az elvándorlás, a betegközpontú ellátás, a kórház-finanszírozás és a bértámogatás, a szakdolgozók helyzetével és a várólistákkal kapcsolatosan prezentációkat is tartanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.