A kriptodevizák – például a bitcoin és az etherum – bányászatával foglalkozó cégek legkedveltebb telephelye eddig Izland volt, de a kilowattóránkénti 6,5 és 7,1 eurócentes svéd és norvég áramdíj még az izlandi 8 centes áramárnál is kifizetődőbb üzletet kínál, az európai 11 centes átlagos áramdíjról nem is beszélve.
A svéd Vattenfall és a norvég Statkraft áramszolgáltató üzletének még csak egy apró szeletét teszi ki a kritpodeviza-bányászattal foglalkozó számítógépes szervertelepek áramellátása, de mindkét cég nagy üzleti potenciált lát a lehetőségben.
A kriptodeviza-bányászat rendkívül energiaigényes folyamat,
az ezzel foglalkozó cégek a számítástechnikai feladatmegoldó kapacitás fokozása érdekében egyszerre több ezer szervert is futtatnak bonyolult matematikai egyenletek megoldására.
Az idén a kiptodeviza-bányászati ágazat a becslések szerint 130 terawattóra elektromos energiát használ majd fel, ami nagyjából Argentína fogyasztásának felel meg, illetve a Morgan Stanley becslése szerint
nagyjából ennyi lesz az összes elektromos autó áramfelhasználása is a 2020-as évek közepén.
Egyetlen bitcoin előállítása bányászattal 1400-1800 dollár értékű elektromos energiát igényel, ami nagyjából egy négytagú németországi család éves energiafogyasztási költségeinek felel meg. A hatalmas energiaigény miatt az ágazat cégei nagy politikai nyomásnak vannak kitéve a megújuló energiaforrások használatára. A vízenergiában gazdag Norvégia és Svédország ezért is vált kedvelt beruházási telephellyé számukra. Norvégiában 99 százalék, Svédországban 40 százalék a vízenergia aránya az áramtermelésben.
A kanadai HIVE Blockchain Technologies vállalat az idén kezdte meg a kriptodeviza-bányászatot Svédországban.
Világszerte folyamatosan vadászunk megfelelően nagy áramellátó kapacitás után
- jelentette ki Olivier Roussy Newton, a cég alapítója, vezérigazgatója.
A cég már 17,4 megawatt áramellátó kapacitást kötött le működéséhez Svédországban, és előteremtette szeptemberig további 26,8 megawatt áramellátó kapacitás biztosításának finanszírozási feltételeit is. A HIVE az elmúlt hónapban megvásárolta a Kolos Norway AS adatközpont szolgáltató vállalatot is kriptodeviza-bányászati kapacitásának növelésére.
Márciusban az amerikai Bitfury vállalat helyezett üzembe 35 millió dolláros beruházással egy szerverközpontot Norvégiában, amelynek áramellátásához 350 gigawattóra elektromos energiát vásárolt a megújuló energiaforrások kiaknázására szakosodott Helgeland Kraft áramszolgáltató vállalattól.
A világ legnagyobb bitcoin-bányászati vállalata, a kínai Bitmain, miután már megvetette a lábát Svájcban, bennfentes értesülések szerint vizsgálja norvégiai és svédországi érdekeltségek létesítésének a lehetőségét is.
A világ bitcoin-bányászati kapacitásának mintegy 70 százaléka kínai cégek birtokában van.
Peking azonban a széntüzelésű erőművek légszennyezése miatt rossz szemmel nézi a tevékenységüket, ezért kénytelen-kelletlen külföldre települnek.
Egy bitcoin kedden délután mintegy 6850 dollárt ért, de az ára volt már 18 ezer dollár körül is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.