A nagyvállalatok a legbizakodóbbak, de a kis- és közepes cégek konjunktúravárakozásai is igen kedvezőek, ezt a megrendelésállomány és a beszállítói láncban leszivárgó kedvező kilátásoknak köszönhető. A 2008-as gazdasági válság után a német gazdaság gyorsabban lábalt ki a krízisből, azonban mostanra már utolértük, illetve enyhén meg is előztük a német felzárkózási ütemet – tette hozzá Parragh László.
Azt látjuk, hogy a 4 százalék körüli gazdasági növekedés fenntartható
- hangsúlyozta az MKIK elnöke.
A kamara egy tanulmányt is elküldött a kormánynak, amiben felvázolták azokat a terveket, amivel a gyors növekedési ütem fennmaradhat. A legfontosabb ezek szerint a fenntarthatóság, minden területen meg kell vizsgálni, mi kell ahhoz, hogy a fejlődés folyamatos legyen. Az oktatás területén például a természettudományi képzés, a gimnáziumokban a hasznos tudás, az angol tanulás a legfontosabb.
Parragh László az adórendszerben a teljesítményalapú adózást és a digitális fejlesztések jutalmazását, a bürokrácia leépítését emelte ki az iparkamara javaslatai közül.
A konjunktúramutatónk és a GDP szorosan együtt mozgott a felvétel kezdete óta – mondta Makó Ágnes, a Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) ügyvezetője.
A mostani felmérés a dinamika gyorsulását vetíti előre, az októberi felmérésben 49 ponton állt az index, a friss felmérésben pedig 52,6 pontot ért el a konjunktúramutató.
A munkaerő-kereslet öt éve csúcs közelében van, a mostani felmérésben a válaszadók közül 19,5 százalékponttal többen mondták, hogy bővítenének, mint ahányan azt jelezték, hogy leépítenének – tette hozzá Makó Ágnes. Parragh László ezt azzal egészítette ki, hogy a cégek 68 százaléka nem talál szakképzett munkaerőt, az egyéb képzettségűek munkaerőpiaci kereslete ennek töredéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.