BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Főleg a városban élők bíznak abban, hogy könnyen találnak állást

Egy friss munkaerőpiaci kutatás szerint a munkavállalók pozitívan látják a jövőjüket. 

A BNP Paribas Cardif biztosító legfrissebb közös februári munkaerőpiaci kutatása szerint az előző negyedév után ismét magas, 70 pontos értéket vett fel a munkavállalói bizalmi index, ami hárompontos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az elmúlt időszak tendenciáit figyelve, egyre inkább úgy tűnik, hogy

a korábbi évekhez képest már kevésbé félnek attól Magyarországon, hogy elvesztik a munkahelyüket, vagy attól, hogy munkahelyet váltsanak.

A kutatásban használt 100 pontos skála azt mutatja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi munkahelyükkel hosszútávon számolhatnak. Érdemes figyelembe venni, hogy az alkalmazottak milyen lépéseket tennének munkahelyük megtartása érdekében, amennyiben az veszélybe kerülne.

Forrás: Shutterstock

Míg 2015 februárjában 62, egy évvel később 64, 2017-ben pedig már 67 pontot ért el a munkavállalói bizalmi index értéke, 70 pontot pedig utoljára a 2017 szeptemberi felmérésben regisztráltak, így a több mint három éve indult kutatás során az index most ért el másodszor ilyen magas értéket.

„Bár érdemi változás nem történt az elmúlt félévben, az előző évekhez képest jóval optimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi állásuk stabilitását”

–mondta el Kiss Márk István. A BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója hozzátette: a legoptimistább munkavállalók továbbra is a fővárosban élnek, körükben most vette fel az index az eddigi legmagasabb értéket, 74 pontot.

Az iskolai végzettséget tekintve továbbra is

a diplomások és az érettségivel rendelkezők alkotják a legbizakodóbb csoportot 72-72 ponttal, utánuk 70 ponttal következnek szakmunkás papírral rendelkezők, végül 59 ponttal a legfeljebb 8 osztályt végzettek jönnek.

Minden korcsoportban jelentős javulás tapasztalható az elmúlt években:

a 18-29 évesek körében 71, a 30-39 éveseknél 72, a 40-49 éves korosztálynál 71 pontot vett fel az index, míg az 50-59 éves korcsoportnál 67, a 60 felettieknél pedig 64 pontot regisztráltak.

A szektorok szerinti bontásban nem figyelhető meg kiugró különbség: az iparban és építőiparban 72, a kereskedelemben 70, a közigazgatásban és a mezőgazdaságban dolgozóknál pedig egyaránt 68-68 pontot mértek.

A lakóhely szerinti bontásban az átlagosnál nagyobb eltérés figyelhető meg a településméretek között:

a budapestiek körében a már említett 74, a városban élőknél 71, míg a falvakban élőknél 66 pontot mértek.

A régiók szerinti bontásnál, a fentiekből is következően, a Közép- és Nyugat-Magyarországon 71-71 pontot, míg az ország keleti felében 68 pontot vett fel az index. Bár az utóbbi két régióban tapasztalható némi ingadozás az elmúlt években, a Közép-Magyarországon élőknél egy folyamatos és stabil növekedést figyelhetünk meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.