Az Air France–KLM csoport részvényei a tegnapi kereskedés első óráiban 14 százalékot zuhantak a párizsi tőzsdén, miután váratlanul lemondott a vezérigazgató, megakadtak a béremelési tárgyalások, ráadásul a sztrájk is folytatódik. A légi közlekedési csoport részvényeseinek több mint másfél évtizede nem volt ilyen rossz napjuk: Jean-Marc Janaillac vezérigazgató pénteki lemondását 2002 óta nem látott napon belüli zuhanás követte, de ennek inkább a mértéke okozhatott meglepetést, hiszen a kurzus csak az idén már 40 százalékkal csúszott lejjebb.
Ezzel a társaság a 26 céget felsorakoztató Bloomberg World Airlines Index sereghajtójává vált. A nagy esés hatására a légitársaság tőzsdei kapitalizációja 3,1 milliárd euróra csökkent.
A munkaügyi konfliktus, amely már minimum 300 millió euróval rontja le a 2018-as üzemi eredményt, pénteken fajult el: az igazgatóság szokatlan módon nem a szakszervezeteknek tett béremelési ajánlatot, hanem arról online platformon közvetlenül szavaztatta meg a dolgozókat. Ajánlatában 7 százalékos béremelés szerepelt 2021-gyel bezárólag, ezzel szemben a szakszervezet már az idei évre 5,1 százalékkal nagyobb juttatásokat követelt.
Az alkalmazottak 55 százaléka utasította vissza az igazgatóság ajánlatát, a vezérigazgató ezután bejelentette a lemondását.
A bértárgyalások megakadása miatt tegnap újra kétnapos sztrájkba léptek az Air France dolgozói, a munka felfüggesztése után a rövid távú járatok 82 százaléka indult el, a közepes távolságú járatok negyede, míg a hosszúak 5 százaléka mellett jelent meg a „késik” felirat az információs táblákon. Janaillac meghátrálása sokakat meglepett, hiszen maga mögött tudhatta a francia kormány támogatását.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.