A hazai biztosítási rendszer esetében az ajtón kopogtat a kiegészítő biztosítások rendszere – mondta Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgató-helyettese. Ugyanakkor nagyon fontos – tette hozzá –, hogy
az új, akár NEAK 2.-nek nevezett biztosítás ne váljon el az állami egészségbiztosítás rendszerétől.
Az alapkezelő ötleteit és javaslatait már le is tette a Pénzügyminisztérium asztalára.
Kiss Zsolt véleménye szerint olyan rendszert kell kialakítani, amely nem csak a tehetősek vagy csak a szegények biztosítási rendszere, hanem mindenki számára egyformán elérhető.
A jövő évi költségvetési törvény javaslata szerint 104 milliárd forinttal több forrás állhat a NEAK rendelkezésére, de ennél nekünk „vastagabb” elképzeléseink vannak
– mondta Kiss Zsolt. Mint hozzátette, az egészségbiztosító egyenletesen növekvő fázisban van, de a forráselégedetlenség folyamatosan visszatérő probléma.
Magyarországon olyan egészségügyi ellátórendszert kell kiépíteni, amelyben a források tartósan és kiszámíthatóan rendelkezésre állnak – mondta Bodrogi József egészségügyi közgazdász. Azt jó hírként értékelte, hogy a járulékbázisú finanszírozáshoz köthető források folyamatosan nőttek a foglalkoztatottság emelkedésével, ugyanakkor a vállalkozások által fizetett szociális hozzájárulási adó csökkentése – jövőre a jelenlegi 19,5 százalékról 17,5 százalékra – százmilliárd forint kiesést okoz a rendszernek.
A NEAK potyautasairól Bodrogi József elmondta, hogy
400 ezer fő jogviszonya rendezetlen, emiatt is körülbelül 20 milliárd forint hiány keletkezik a NEAK-nál, ha pedig a baleseti adó is kiesik a rendszerből, az újabb 168 milliárd forint mínuszt fog jelenteni.
Bodrogi József kiemelte, hogy a hazai vállalkozások hat éve adó- és járulékmentesen biztosíthatnak egészségpénztári megtakarítást munkavállalóiknak, de a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint eddig csak 12,4 milliárd forintot fizettek be. Összehasonlításként említette, hogy a hazai természetbeni egészségügyi ellátás éves költsége 1600 milliárd forint.
A forráselosztás problémájáról Bodrogi József azt mondta, 2010 óta több mint 300 milliárd forint került a fekvőbeteg-ellátásba adósságkonszolidáció és működési többlet címén, ami óriási összeg.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.