BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több a feketén foglalkoztatott az építőiparban

A munkaügyi hatóság csaknem 5 ezer munkáltatót ellenőrzött idén az első negyedévben – derül ki a Pénzügyminisztérium jelentéséből. A vizsgálatok során a foglalkoztatók 62 százalékánál, több mint 3 ezer esetben tártak fel munkaügyi jogsértéseket, amelyek az ellenőrzés alá vont munkavállalók 65 százalékát, csaknem 20 ezer főt érintettek.

A feketefoglalkoztatás az ellenőrzött munkavállalók 10 százalékát sújtotta. Míg tavaly az első negyedévben a feketén foglalkoztatott munkavállalók 27 százaléka dolgozott az építőiparban, addig most már 30 százalék, ebben a munkaadók csaknem 40 százaléka ludas.

Egyébként a többi ágazatban csökkent a feketén foglalkoztatottak aránya az ellenőrzések alapján. A mezőgazdaságban a munkavállalók 17 százalékát nem jelentették be, a tavalyi azonos időszakban ez még 41 százalék volt, akkor az ellenőrzött vállalkozások 16 százaléka sértett törvényt e tekintetben, idén 6 százalékuk. A gépiparban az ellenőrzéssel érintett munkavállalók kevesebb, mint fél százalékát foglalkoztatták feketén, ám a személy- és vagyonvédelemben 16 százalékukat. A vagyonvédelmi munkáltatók jelentős részére a szándékos jogellenes magatartás a jellemző.

A bejelentés nélküli foglalkoztatással kapcsolatban a munkáltatói hivatkozások közül továbbra is az „adminisztrációs hiba”, „könyvelő mulasztása”, „próbamunka” és „első munkanap” kifogások a legjellemzőbbek.

Fotó: Vémi Zoltán

A részmunkaidős bejelentés teljes munkaidős foglalkoztatás mellett meglehetősen gyakori szabálytalanság, de az esetek döntő többségében a bizonyítás nagyon nehéz, mivel a munkájukat féltő munkavállalók nem mernek a munkáltatójuk ellen nyilatkozni, így a szabálytalansággal kapcsolatban magas a látencia. Ritkábban fordul elő a színlelt szerződéssel történő foglalkoztatás. Harmadik országbeliek szabálytalan foglalkoztatása az utóbbi években már nem jellemző.

A munkaidővel, pihenőidővel és rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos jogsértések csaknem 6 ezer munkavállalót érintettek az első negyedévben, ami növekedést jelent a tavalyi mintegy 5 ezer főhöz képest.

Az idén eddig a rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatban feltárt jogsértések lényegesen több munkavállalót érintettek, főként a feldolgozóiparban, gépiparban, ahol e tekintetben túllépték a rendelkezésre álló munkaidő éves mértékét. ezekben az ágazatokban az sem ritka, hogy nem határidőben fizetik ki a béreket. A szabadsággal kapcsolatos jogsértések a gépiparban a leggyakoribbak.

A foglalkoztatási szabály megszegése, például bejelentés elmulasztása miatt idén januártól már munkaügyi bírságot kell fizetni. A pénzügyi tárca adatai szerint ez év március 31-ig a jogsértéseket elkövető több mint 3 ezer munkáltató közül mintegy 500 vállalkozásra szabtak ki az elsőfokú munkaügyi hatóságok összesen több mint 78 millió forint munkaügyi bírságot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.