A Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) vezetésének még az ősszel fel kell vázolnia a felerészben már az MVM tulajdonában lévő Nemzeti Közművek (NKM) Zrt. beolvasztásának szerinte legészszerűbb módját – értesült a Világgazdaság. A munka már akkor megkezdődött, amikor augusztus 2-án Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter Kóbor Györgyöt kinevezte az MVM élére, a napokban pedig szintén a miniszter mondta a két állami energiaóriás kapcsán a Figyelőnek, hogy „összenő, ami összetartozik”. Az NKM másik fele a Magyar Fejlesztési Banké (MFB) és a magyar államé.
Maga a beolvasztás mint az ügylet formája még nem biztos, de szakmai forrásaink szerint ez a legvalószínűbb, ahogyan az is, hogy
ezt követően az NKM az MVM leányvállalataként él majd tovább, és a kiskereskedelemmel foglalkozik, míg az MVM a nagykereskedelemért felel.
Ez a munkamegosztás nagyjából megegyezik a mostani felállással, és véget vetne a két társaság között a kis- és középvállalati ügyfelekért folyó versengésnek. Az új formációban létrejönne a közös, országos ügyfélszolgálati rendszer is.
A beolvadás fő értelme az lehet, hogy egy kézbe kerülne, aminek az állam szerint hatékonysági és más megfontolásból egy kézben kell lennie. E megfontolás egyébként nem új:
2014 végén az MVM már megvásárolta a Főgáz 49 százalékát – ezzel közvetve belépett az egyetemes lakossági szolgáltatásba –, a maradék 51 százalékot pedig később az MVM tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vette meg.
Ám az MVM-nél lévő hányad ezután az MFB-hez került, amely azt apportálta a 2015-ben megszületett és nonprofit közműszolgáltatóként bemutatott ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt.-be. Ez az a cég, amelyet ma NKM-ként ismerünk, és amely először a Főgáz irányítási, majd tulajdonosi jogait is megszerezte.
A most tervezett beolvadással az MVM portfóliója az árampiacon teljes, és a gázpiacon is számottevő súlyú lesz. A villamos energia nagyobb részét – ahogyan országos szinten eddig is – a paksi atomerőmű állítja elő, de van még az MVM-nek bővülő napenergia-, nem bővülő szélenergia- és stabil fosszilis bázisú termelése is. Az MVM csoport meghatározó szereplője a hazai áram- és a gáz-nagykereskedelemnek, rendelkezik nagy gáztárolókkal, hozzá tartozik a villamos energia rendszerirányítása és a hazai energiatőzsde. E sor gyarapodik az NKM beolvasztása után az egyetemes szolgáltatással, az elosztással és kisebb tevékenységekkel, igaz, ez már részben megtörtént az NKM felének a megszerzésekor.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.