Milyen exportfejlesztési tevékenységekkel rendelkezik az EXIM?
Intézménypárosunk alapvetően a hagyományos hitel, biztosítási- és garanciaalapú termékekre épül, azonban egyre jelentősebb figyelmet kap a tőkebefektetési tevékenység is. A tőkeágon történő finanszírozás révén lehetőség nyílik egy, a hagyományos hitel és kockázatvállalási termékeken túlmutató tevékenység kialakítására. A kockázati- és magántőkealapok indokoltságát elsősorban az alacsony tőkeellátottság támasztja alá. A tőkealapok jellemzően hitelből nem finanszírozható, de piacképes lehetőségeket keresnek, amelyeknél tulajdonosi szemléletű finanszírozásra van szükség.
Milyen célokat kíván elérni az EXIM a tőkealapokban való részvétellel?
A tőkebefektetéseinkkel elérni kívánt cél egybevág a kijelölt stratégiánk irányával. A tőkealapokban való részvétellel a preferált relációkban megvalósuló külgazdasági kapcsolatokat támogatjuk exportösztönzésen keresztül, a hazai KKV szektor
külpiaci versenyképességét erősítjük. Emellett az export hagyományos piaci eszközökkel nem biztosítható pénzügyi kockázatának megosztása, exportkapacitások bővítésének finanszírozása, valamint az exportfinanszírozás rendszerének a piacgazdasági eszközökkel, illetve a nemzetközi normákkal összhangban történő továbbfejlesztése is kiemelt cél.
Mindez hozzájárul az általános versenyképesség növeléséhez, a magyarországi vállalkozások tőkeerősségének javításához, hitelképességének növeléséhez.
A fentiekkel kapcsolatban mit érdemes tudni az EXIM szerepvállalásáról?
Az EXIM a tőkealapokban befektetőként vesz részt, így a befektetési politika és a befektetések keretrendszerének kialakítására van hatása az alapok létrehozásakor. Érdemes tudni, hogy az alapokat minden esetben az EXIM-től független alapkezelő kezeli, és a befektetési lehetőségek kiválasztása, a kiválasztott befektetések vállalatirányítási és menedzsment, valamint piacépítési támogatása az alapkezelők hatáskörében van. Ezek olyan plusz hozzáadott értéket jelentenek, amelynek köszönhetően sikeresebben hajthatják végre a céltársaságok a fejlesztéseket, a beruházásokat, és hatékonyabban jelenhetnek meg a nemzetközi piacokon. Amennyiben tőkefinanszírozás mellett dönt valaki, és az EXIM befektetésével működő alapokkal kíván együttműködni, akkor közvetlenül az alapkezelő(ke)t kell megkeresnie tőke igényével, üzleti elképzelésével és számszaki terveivel.
Hány tőkealapban rendelkezik érdekeltséggel az EXIM?
Az EXIM tőkebefektetési tevékenységét 2013-ban kezdte meg, ekkor két alaphoz csatlakoztunk. Jelenleg büszkén mondhatom, hogy társaságunk tíz tőkealapban vesz részt befektetőként, melyből 5 tőkealap jellemzően magyar kis- és középvállalkozásokba fektet be. Ilyen például a PortfoLion Regionális Magántőkealap, az EXIM Növekedési Magántőkealap, az EXIM Exportösztönző Magántőkealap, az East West Venture Capital Fund és az Enter Tomorrow Europe Magántőkealap.
Külföldi alapoknál a China CEE Fund-ot, az IFC FIG Fund-ot, a Kazakh-Hungarian Agriculture Growth Fund-ot, a China CEE Fund II.-t, és a SINO-CEE Fund-ot kell megemlítenünk.
Mi alapján történnek a befektetések?
A tíz tőkealap folyamatosan fektet be kedvező növekedési potenciállal rendelkező társaságokba. A befektetések egyediek a céltársaság érettsége, iparága, tevékenysége, a befektetett összeg, a tulajdonosi arány és az irányítási befolyás tekintetében is.
Az elmúlt 4 évben a tőkebefektetési üzletágunk folyamatos növekedésen ment keresztül az alapok számát és a kötelezettségvállalás összességét tekintetbe véve; 2018 decemberére elérte a 95 Mrd Ft-nak megfelelő értéket és az eddig lehívott összeg a közel 40 Mrd Ft-ot.
Milyen eredményekkel számolnak a tőkebefektetéseket illetően?
A jellemzően hazánkban befektető, így hazainak tekinthető alapok a teljes portfólió 30%-át teszik ki kötelezettség vállalás tekintetében. A magyarországi befektetések értékét növeli néhány nemzetközi tőkealap magyar hányadra vonatkozó vállalása, mely az EXIM befektetésének feltétele volt. Ezeket figyelembe véve, a magyarországi befektetések értéke várhatóan el fogja érni a bank összes kötelezettségvállalásának 153%-át. A tőkealapoknál kialkudott szerződésstruktúra az aláírásukat követően elősegíti az EXIM befizetésein túl mintegy 50 Mrd Ft külföldi tőke magyarországi vállalkozásokba történő befektetését.
Kiemelne pár vállalkozást, melyek az EXIM tőkebefektetéseinek köszönhetően értek el sikereket?
Nagyon büszkék vagyunk minden sikeres projektre, de ha ki kell három társaságot emelni a kértek tekintetében, akkor ide sorolnám a már jól ismert Nanushka mellett a Szallas.hu Kft.-t, a RotaChrom Zrt.-t és a Cyber Services Zrt.-t.
A Szallas.hu Kft. esetében a PortfoLion Regionális Magántőkealap 2016 januárjában fektetett be az online szolgáltatásközvetítő vállalkozásba. Az akkor még magyarországi lefedettséggel működő szállásközvetítő a befektetést követően régiós szereplővé nőtte ki magát. Megteremtette a régió országai közötti egyszerű szállásfoglalás lehetőségét, ezáltal a régiós magánszemélyek számára elérhetővé tette a magyarországi látogatást, növelve a magyarországi vendégéjszakák számát, tovább lendítette a magyarországi turizmus fejlődési intenzitását.
A gyógyszerhatóanyag-tisztító gép fejlesztését és értékesítését végző társaságba, a RotaChrom Zrt.-be az EXIM Exportösztönző Magántőkealap 2017 augusztusában fektetett be. A cégről tudni kell, hogy egyedülálló piaci technológiát képvisel, ipari méretekben nincs versenytársa, az általa gyártott gépek kiemelkedő költségmegtakarítást jelentenek, valamint a korábban túl drágán előállított molekulák piacán is érintettek lehetnek. Így olyan új gyógyszerek válhatnak elérhetővé a nagy közönség számára, amely eddig az előállítási költsége, vagy a nehézkes előállítása miatt nem volt elérhető. A társaság – a 2017-es árbevételét várhatóan megnégyszerezve – 2018-ban többmilliárdos exportot teljesít, magas nyereséghányad mellett.
Az EXIM Növekedési Magántőkealap 2017 júliusában fektetett be a több évtizedes IT-biztonsági szolgáltatási tapasztalattal rendelkező tulajdonosi-management körrel bíró, elsősorban kiberbiztonsági megoldásokkal foglalkozó nemzetközileg is elismert Cyber Services Zrt.-be. A cég egyre jelentősebb export árbevételre tesz szert. A napokban például stratégiai partnerségről állapodott meg egy, a szingapúri tőzsdén jegyzett, globális ICT-technológiai-mérnöki szolgáltató társasággal, és megrendelést kaptak képességfejlesztési tréningek, oktatási IT platform és kiber-fenyegetettségi elemzések leszállítására.
A teljes interjút a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.