Budapesten 3266 új lakás várt gazdára, a megyei jogú városokban 1700, a kisebb vidéki városokban több mint 1000, a községekben pedig közel 700 újként hirdetett lakóingatlan szerepelt a kínálatban. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a rekordszintű kínálat nem meglepő, mert mostanra kerültek piacra az elmúlt 1-2 évben megkezdett társasház-fejlesztések és az eladásra épített családi házak.
A friss adatok szerint várhatóan lesz utánpótlás, az építési kedv ugyanis töretlenül nő
– tette hozzá.
A hivatalos adatok szerint a hatóságok 5037 lakóépületre adtak ki építési engedélyt az év első négy hónapjában, ami 21 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A családi házakra kiadott engedélyek száma 22 százalékkal 3743-ra emelkedett, a legalább kétlakásos lakóépületekre kiadott engedélyek száma pedig 17 százalékkal közel 1300 darabra emelkedett.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta:
Bár a kedvezményes 5 százalékos lakásépítési áfa az újonnan kiadott építési engedélyek alapján megépülő ingatlanokra nem vonatkozik, de az alacsony kamatkörnyezet miatt olcsó hitelek, az állami lakástámogatási rendszer bővítése támaszt ad a lakásépítési kedvnek.
A szakember szerint szintén segíti a növekedést, hogy a lakásdrágulás miatt vannak, akik a meglévő lakásuk eladásából, valamint saját forrásból és hitelből építenek új lakóingatlant, amelynek az ára a jövőben emelkedhet. Az ingatlan.com szakértője azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy nem mindegyik lakásépítési engedélyből lesz valódi lakás. Ráadásul hiába engedélyeznek több lakóépület építést, ha ezeken belül nagyobb arányt képviselnek a kisebb társasházak, mert így lehet, hogy végül kevesebb lakás épül majd a jövőben mint 2019-ben.
Az épülő lakóparkok száma is rekordot döntött: a lakopark.ingatlan.com oldalon 134 újépítésű társasházban kínálnak eladásra lakásokat, ami 21 százalékkal több mint egy évvel ezelőtt.
Az építés alatt lévő nagyobb lakóparkok főleg Budapesten, a megyei jogú városokban és a Balaton közelében koncentrálódnak,
míg a családi házak és ikerházak főként a kisebb településeken vannak nagyobb arányban. A társasházi lakások a megyei jogú városokban és a fővárosban az újépítésű lakóingatlan kínálat 65-86 százalékát teszik ki, a családi házak, ikerházak és sorházak pedig a városok és községek esetében 54-80 százalékos súlyt képviselnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.