BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több cég ad karácsonyi pulykapénzt

Az év végi juttatás fontos eszköze a cégek munkaerő-politikai stratégiájának, pluszforrások segítségével a munkaadók fokozhatják a dolgozók elégedettségét és elköteleződését.

Egy magyar vállalkozás pénzügyi okokból ritkán engedheti meg magának, hogy év végén bónusszal jutalmazza az alkalmazottait. Összességében elmondható viszont, hogy egyre több magyar cég ad karácsonyi pulykapénzt – közölte a Világgazdaság megkeresésére Ficza János, a Workania állásportál kommunikációs munkatársa. Hozzátette: az alkalmazottak számára fontos a megbecsülés és a cég által nyújtott pénzügyi támogatás is.

Egy tavalyi felmérésük szerint

a munkavállalók fele a fizetést, 38 százalékuk pedig a megbecsültség érzését értékeli leginkább a munkahelyén.

Az év végi jutalommal fokozható ez az érzés, az ilyen dolgok miatt maradnak a munkahelyükön a dolgozók. Hosszú távon az év végi jutalom nagyban segíthet csökkenteni a fluktuációt.

A dolgozók jutalmazása fontos eszköze a cégek munkaerő-politikai stratégiájának,

a vállalatok ezzel tisztában vannak, és egyre többen vezetnek be év végi bónuszokat a dolgozók elégedettségének és elköteleződésének növelésére.

A Prohuman Kft. több ezer munkavállaló és számos partnere példáján keresztül azt tapasztalja, hogy az év végi extra juttatás valamilyen formáját széles körben alkalmazzák, és évről évre elterjedtebb gyakorlat Magyarországon. Juhász Csongor, a cég ügyvezető igazgatója szerint az aktuális munkaerőpiaci helyzet indokolja az év végi jutalomként is felfogható bónuszt.

Fotó: Shutterstock

Érthető és észszerű döntés, hogy a vállalatok mind a fehérgalléros, mind a kékgalléros dolgozók számára mindezt biztosítják. Az utóbbi esetében ráadásul azt látjuk, hogy a velünk kapcsolatban álló csaknem hétszáz vállalat a rajtunk keresztül közvetített fizikai dolgozók 60-70 százalékának biztosít valamilyen év végi extra juttatást

– mondta.

Ahol nem marad el a jutalmazás

 

Magyarországon alapvetően a közszolgálatban jellemző az év végi jutalmazás

– nyilatkozta korábban a Világgazdaságnak Pelle Dávid, az MP Solutions Kft. ügyvezetője. Szerinte ebbe beleértendők a köztisztviselők, a közalkalmazottak, köztük a minisztériumi, önkormányzati dolgozók, a pedagógusok, a fegyveres erőknél dolgozók. A jutalmak teljesen eltérő mértékűek, többnyire szubjektív megfontolások alapján adják őket.

A cégvezető kifejtette: mind a fehérgalléros, mind a kékgalléros dolgozók esetében a készpénz az első számú juttatási forma, amely felváltotta a korábban széles körben alkalmazott cafeteriát. A legjellemzőbb, hogy

pulykapénz gyanánt 13. havi bért vagy azzal közel azonos mértékű pénzjutalmat adnak a jól teljesítő és lojális munkatársaknak.

A fizikai állományban dolgozók esetében elterjedt a kisebb értékű tárgyak – például kávéfőző – juttatása is, azonban nem ritka az sem, hogy a munkaadó tévével vagy más értékesebb elektronikai cikkel jutalmazza a fizikai dolgozók teljesítményét és lojalitását.

A vállalatok év végi rendezvényekkel is igyekeznek építeni munkáltatói márkájukat, ami szintén a jutalom egy formája. A cégek által finanszírozott ünnepségek azonban leginkább a dolgozóknak nyújtott személyes juttatásokkal együtt lehetnek hatékony eszközei a kollégák megtartásának

– közölte Juhász Csongor.

A szakemberek abban egyetértettek, hogy hazánkban egyre inkább elterjedni látszik az év végi jutalom, jelenleg e tekintetben nem látnak különbséget a hazai és a külföldi munkaadók között. A pulykapénzek biztosítása mára bevett gyakorlatnak számít nemzetközi szinten is, míg régiós tekintetben leginkább a lengyel és a román cégekre jellemző.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.