Az ISD Dunaferr Zrt. 10,8 milliárd forintos adózott eredménnyel zárta 2018-at a napokban közzétett éves beszámolója szerint, a 2017-es profitja még 18,2 milliárd volt. Pedig néhány mutatója javult: az árbevétele 16 százalékkal 368,2 milliárd forintra, az üzemi eredménye az előző évi öt és félszeresére, 16 milliárdra nőtt, közel tízmilliárdos emelkedést takar a 47,6 milliárd forintos saját tőkéje, a 63,2 milliárd forintos hosszú lejáratú kötelezettség pedig „eltűnt”. Igaz, ez utóbbi csak látszólagos előrelépés, mert a Raiffeisen Banknak kifizetett 650 milliós hitelen felüli rész csak átkerült a rövid lejáratú, kapcsolt tételek közé. Ráadásul a Dunaferr tavaly 7,4 milliárdot veszített a pénzügyi tevékenységén, az ukrajnai Reganza pedig már 44,5 milliárd forinttal az adósa (3,3 milliárdos növekedés) egy 2007-ben elhatározott, de meg nem valósult erőmű-beruházáshoz kapcsolódóan.
A vasmű az év végén csaknem 17 milliárd forinttal maradt adósa a szállítóinak, 10,1 milliárddal többel, mint 2017 végén.
A jelentése szerint fizet, amikor tud, és folyamatosan egyeztet a szállítóival a késedelemről. Hiába javította ugyanis az acél iránti kereslet a csoport 2018-as jövedelemtermelő képességét, ez nem volt elég ahhoz, hogy a társaság a hiteleit és a kölcsöneit határidőre visszafizethesse úgy, hogy közben a többi kötelezettségét is teljesíti.
Az idei számok a 2018-asnál rosszabbra várhatók.
Igaz, a Dunaferr júniusban még 13 százalékos béremelést jelentett be visszamenőleges hatállyal 2019. január 1-jéig, de egy hónapja közölte, hogy az év végéig megválik 350 dolgozójától „az európai acélipar rendkívül nehéz gazdasági helyzete, a világgazdaság lassulása, a csökkenő kereslet és késztermékárak, valamint a hatóságok és az uniós szabályozók által előírt kötelező környezetvédelmi beruházások terhei miatt”.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.