Csak alig 2 ezrelékkel, de nőtt a magyarországi távfűtésdíj-fizetők száma 2018-ban. A csaknem 680 ezer ügyfél döntő hányada lakossági vevő volt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) éves összefoglalója szerint. A távfűtött lakások aránya az észak-dunántúli régióban volt a legmagasabb, 27,37 százalék, és a Dél-Alföldön a legalacsonyabb, 10,72 százalék. Ezek az arányok egyébként az évek során nagyjából stabilak, csak egy-egy új fűtőmű üzembe helyezése, vagy egy régi leállítása változtat rajtuk érdemben. A vizsgált évben a hazai lakásállomány 15,57 százaléka volt távfűtéses. (Ennél nagyobb, 45,38 százalékos arányt képviselnek a központi fűtéses lakások, amelyeknek nagyjából a felét fűtik gázzal, a másik felét egyéb energiahordozóval.)
Nem lakossági díjfizetőből 19 767 volt 2018-ban, vagyis kicsit kevesebb, mint 2017-ben.
Az érintett épületeket körülbelül 220 távhőrendszer látta el.
A szolgáltatók által eladott, és részben saját termelésből származó hő 33,97 petajoule-nyi 2018-as mennyisége jócskán elmaradt az előző évi, mintegy 37 petajoule-tól.
Az okok közül a hivatal az enyhe téli időt emelte ki, de lehetett némi szerepe a takarékoskodásnak és a további épületszigeteléseknek is.
A hőigények kielégítésében évről évre nő, de még így is csak körülbelül egynyolcadnyi arányú a gázmotorok szerepe. Az elmúlt években szintén nagyobb lett, de 2018-ban éppen esett a hő mellett áramot is adó, úgynevezett kapcsolt energiatermelés mennyisége. Esett a kazánok, a geotermikus berendezések és az egyéb, közvetlen hőtermelő technológiák által leadott hő mennyisége is.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.