BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Harmadával zsugorodhatott a Mol profitja

Jelentősen visszaeshetett a Mol eredménye a negyedik negyedévben az elemzői konszenzus alapján. Az olajcég teljesítményét a kedvezőtlen iparági környezettel, az alacsonyabb olajár mellett mélybe süllyedő petrolkémiai marzsokkal magyarázza a lapunknak nyilatkozó szakértő.

Nem sok jót várnak az elemzők a Mol pénteken érkező negyedik negyedéves gyorsjelentésétől. A vállalat honlapján közzétett piaci konszenzus szerint az olajtársaság szinte minden főbb eredménysoron gyengébb számokat közölhet. Az iparágban meghatározó, újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA épphogy csak elérhette a 160 milliárd forintot,

ez 17 százalékos visszaesés lenne éves alapon.

Az adózott eredmény ennél is nagyobb mértékben, harmadával zsugorodhatott a decemberrel zárult három hónapos időszakban, így alig 52 milliárd forint nettó nyereséget könyvelhetett el az olajipari vállalat.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

A lényegesen szerényebb teljesítmény mögött a meghatározó szegmens, a kutatás-termelés és a finomítás egyaránt csalódást keltő eredménye állhat. Az upstream üzletág eredményessége 22 százalékkal, a downstreamé pedig 18 százalékkal eshetett vissza. Bár a kiskereskedelmi valamint a gázszegmensben várhatóan ezúttal is erős növekedést mutat majd a Mol, a két kisebb súlyú üzletág a konszenzus szerint sem tudja ellensúlyozni az alaptevékenységek gyengébb eredményét.

Alapvetően szektorspecifikus okok miatt lehet gyengébb a Mol utolsó negyedéve, a külső környezet nem igazán kedvezett az olajtársaságoknak

– mondta lapunknak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. A társaság 2019 utolsó negyedévében csaknem 7 százalékkal alacsonyabb olajárral dolgozhatott, ami erősen rányomja a bélyegét az eredményre. Negyedéves alapon viszont még nőhetett is a kitermelt szénhidrogén mennyisége, ezért az upstream szegmensben nem lát nagyobb problémát az Erste elemzője. A downstream üzletág eredményét is külső okok, nevezetesen a nyomott ágazati marzsok ronthatták le.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.