Lejtmenetbe kapcsoltak az olajárak szerda délelőtt, miután a Saudi Aramco szaúdi állami többségű olajvállalat jelentette, hogy kitermelésének növelésére utasította az energetikai minisztérium.
A világ legnagyobb integrált kőolaj- és földgázipari vállalatát irányító Amin Naszír közölte, hogy
napi egymillió hordóval, 12 millióról 13 millióra kell emelniük a kitermelési kapacitást.
A bejelentésre elolvadtak a korábbi nyereségek és csökkenésre váltottak az olajárak.
Délelőtt 11 óra körül a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség közül
Napi maximumán azonban a Brent még 39,59 dolláron, 6,36 százalékos, a WTI pedig 36,33 dolláron, 5,73 százalékos nyereségben állt. A hétfőn elszenvedett 25 százalék körüli veszteség mintegy felét dolgozták le az árak szerda hajnalra azokra a reményekre, hogy az észak-amerikai olajvállalatok visszafogják a kitermelést a négyéves mélypontra került árak határára.
Szaúd-Arábia az utóbbi néhány hónapban napi 9,7 millió hordó kőolajat termelt ki, de vannak kihasználatlan kapacitásai, és a tározókban több százmillió hordó olajat halmozott fel.
Lefelé húzzák az olajárakat azok az aggodalmak is, hogy a koronavírus-járvány súlyos csapást mérhet a gazdaságra és visszaveti az energia iránti keresletet.
A világ több országában intézkedéseket hoztak a kormányok és jegybankok a járvány negatív gazdasági hatásainak ellensúlyozására. Legutóbb, szerda reggel az angol jegybank hajtott végre váratlanul 50 bázispontos kamatcsökkentést.
Az IHS Markit londoni pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport elemzői arra számítanak, hogy
a Brent ára akár 30 dollár alá is lecsúszhat az olajkereslet visszaesése miatt.
Az olajárak hétfőn összeomlottak annak nyomán, hogy Szaúd-Arábia bejelentette, áprilistól 6-8 dollárral csökkenti különböző nyersolajtermékei hordónkénti árát, és jelentősen, újra napi 10 millió hordó fölé növeli kitermelését. A sivatagi királyság gyakorlatilag árháborút indított ezzel a döntésével Oroszország ellen, megtorlásul amiatt, hogy Moszkva nem volt hajlandó beleegyezni a nagy olajexportáló országok kitermelésének még erősebb visszafogásába, hanem csak meghosszabbította volna a kitermelést jelenleg napi 1,7 millió hordóval korlátozó, március végéig érvényes megállapodást az év végéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.