Továbbra is problémás az építőipar munkaerő ellátottsága, ugyanis kevés a jó szakember és mérnökhiány is nehezíti az ágazat helyzetét. A jövőkép sem biztató,
mert az iskolarendszer nem biztosítja a fiatal utánpótlást, a felnőttképzés pedig hiányos.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) ezért keresi az építőipari munkaerő kapacitások intenzív növelésének lehetőségeit a Széchenyi 2020 program lehetőségeit is felhasználva. Mindezek miatt részletes tanulmányt készített az ÉVOSZ a kialakult helyzetről, az építőipari munkaerő-piacról, aminek alapján a súlyponti problémák megoldása érdekében konkrét javaslatokat fogalmazott meg – közölték.
Az építőipar termelékenységének további növelésére szükség van, ezzel a kereslet ingadozására érzékenyen reagáló foglalkoztatás problémái is jelentős részben enyhíthetők lennének – fogalmaznak a piaci szakemberek a felmérés összegzésében.
A szakemberhiány jelenleg több okra vezethető vissza, így a munkavállalók külföldi elhelyezkedésére, a fluktuációra és a kiöregedésre, valamint a nem megfelelő munkaerő-utánpótlásra egyaránt.
Megoldásként a hálózatosodás és a klaszteresedés kínálkozik, ugyanis a magyar építőipar rendkívül szétaprózott,
a tőkehiányos vállalkozások egyedül próbálnak boldogulni a hiányzó üzleti bizalom miatt.
A beruházásokra, fejlesztésekre, gépvásárlásra képtelen cégek az alvállalkozói sor végén rekednek, tovább görgetve az ágazatra nehezedő évtizedes problémákat.
Az ÉVOSZ az év hátralévő részében mindezek miatt kiemelten kíván foglalkozni a hálózatokba tömörüléssel és a klaszteresedéssel kapcsolatos vállalkozói magatartások feltárásával, külön figyelmet fordítva az esetleges negatív tapasztalatokra, melyek erodálják a gazdasági szereplők közötti bizalmat. Fontos megismerni a sikertelen vagy inaktív klaszterek kudarcának okait is – jelezte a szakszövetség.
Az ágazat rendelésállományának jelentős csökkenése miatt most növekszik az építőiparból származó munkanélküliek száma, és egyre kevesebb a betölthető üres álláshely, de az utánpótlás biztosítását ez nem foghatja vissza, a probléma hosszú távú megoldást követel.
Ráadásul a munkaerőhiány a közép- és felsőfokú képzettséghez kötött munkakörökben továbbra is erőteljesen jelen van.
A jelenlegi országos képzési struktúra a képzőhelyek elhelyezkedése miatt sem képes jól reagálni az igényekre – jelezte az ÉVOSZ, hozzátéve, hogy a helyi munkaerő-piacok elsődleges utánpótlását a közeli oktatási intézmények jelentik, a rendszert ezt figyelembe véve kell átalakítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.