Jövőre mintegy 500 millió adag Covid–19 elleni vakcinát állíthat elő a Moderna
– jelentette be Stéphane Bancel, az amerikai biotechnológiai cég vezérigazgatója pénteken egy befektetői konferencián. Az első negyedévben 125 millió adagot szállíthatnak ki.
Bancel hozzátette: a társaság az Egyesült Államokban – ahol a Covid–19 vezető halálozási ok volt a múlt héten – és az Európai Unióban is gyorsított engedélyezést kért oltóanyagára, mivel harmadik fázisú klinikai vizsgálatainak teljes körű kiértékelése igazolta a vakcina 94,1 százalékos hatékonyságát, és nem merült fel biztonsági aggály a készítménnyel kapcsolatban.
A sürgősségi kérelmet az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) tanácsadó testülete december 17-én fogja megtárgyalni.
A vezérigazgató azt is elmondta, hogy 37 dollárba kerül majd egy dózis az oltóanyagból, de 100 milliós megrendelések esetén akár 25 dollárig is mérsékelhetik a vételárat.
További jó hír a Moderna vakcinájával kapcsolatban a New England Journal of Medicine című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint, hogy a második oltás beadását követő 119. napon is olyan magas volt az antitestek száma a résztvevők szervezetében – életkoruktól függetlenül –, hogy még mindig védettek voltak betegséggel szemben. A kedvező adatok dacára az elmúlt napokban inkább stagnált a Moderna-részvények árfolyama, persze indokolt volt már egy kis pihenő, hiszen az utóbbi hónapban 113 százalékkal, 152,5 dollárra drágult a papír.
A Modernáét megközelítő ütemben,
84 százalékkal, 43,1 euróra erősödtek novemberben a vakcinaraliból korábban kimaradt német Va-Q-tec részvényei is.
A cég ugyan nem gyárt oltóanyagot, ám az általa kidolgozott technológia kulcsfontosságú a vakcina ultraalacsony hőmérsékleten történő szállításához. Ismeretes, a Pfizer–BioNTech oltóanyagát mínusz 70 Celsius-fokon kell tartani, míg a Modernáét elegendő mínusz 20 fokra, az AstraZenecáét pedig plusz 2–8 fokra hűteni.
Apropó, Pfizer, miután a német BioNTechhel közösen fejlesztett vakcina piaci megjelenéséhez Nagy-Britanniában villámgyorsan megkapták az engedélyt, az EU gyógyszerfelügyelete (EMA) és az FDA közölte, ők is döntenek még decemberben. Egy kedvezőtlen bejelentést is tett viszont a napokban a két cég: a korábban beharangozott 100 millió adag vakcina helyett csupán 50 milliót tudnak eljuttatni év végéig a megrendelőkhöz, merthogy a termelési lánc összeállítása elhúzódott. Fenntartják ugyanakkor, hogy jövőre legalább egymilliárd dózist készítenek.
Végül különös szóváltásba keveredett a minap a klinikai vizsgálatai átmeneti felfüggesztése miatt a versenyben kissé lemaradó AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem alkotta páros. A gyógyszergyártó szerint véletlen, az egyetem szerint ellenben tudatos döntés volt, hogy az egyik vizsgálatban a résztvevőknek az első oltást feleakkora adag vakcinával adták be, mint korábban, míg a második dózis változatlan maradt. Az eredmény megdöbbentő volt, 62 százalékról 90 százalékra emelkedett a hatékonyság. A fordulat azonban további késedelmet okozhat, mert – amint arra egy közleményben ki is tértek – most újabb vizsgálatokat kell lefolytatniuk világszerte, miközben csak az EU 400 millió ampullát rendelt tőlük.
Az AstraZeneca részvénykurzusa a múlt héten volatilis kereskedés mellett 0,8 százalékkal, 7954 pennyre emelkedett,
míg a Pfizeré és a BioNTeché 6 százalék körüli mértékben, 40,3, illetve 120 dollárra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.