Tíz perc húsz másodperc alatt járta meg a világűr peremét Jeff Bezos, a világ leggazdagabb embere űripari vállalatának, a Blue Originnak az űrjárműve, a New Shepard közép-európai idő szerint szerda délután.
Az Apollo 11 Holdra szállásának 52. évfordulójára időzített űrutazás a New Shepard kereskedelmi célú működésének első útja volt, amellyel 107 kilométeres magasságba repültek fel, több mint 16 kilométerrel magasabbra, mint Richard Branson Virgin Galactic űrhajója, amely utasaival július 11-én járt a világűr peremén.
Az űrkapszula utasai volt többek között Bezos és fivére mellett a 18 éves holland Oliver Daemen, aki "jegyet váltott" az űrhajóra és Wally Funk, a 82 éves egykori pilótanő. A 18 éves Daemen és 82 éves Funk a legfiatalabb és a legidősebb űrhajós, aki a világűrbe juthatott.
A New Shepard űrutazásán átlépte a Kármán-vonalat, a világűr határát, amely 100 kilométeres magasságban húzódik.
Ez az a magasság, ahol egy légijármű már nem tud a felhajtóerő segítségével repülni.
Bezos és utasai mintegy négy percen át élvezhették a súlytalanságot, elhagyva ülőhelyüket az űrkapszula ablakain keresztül gyönyörködhettek a Földben. Az űrkapszulával további két űrutazást terveznek még idén. A leszállás után Bezos — akinek gyerekkori álma valósult meg az űrutazással — így nyilatkozott:
Ez életem legszebb napja.
A több mint 18 méter magas New Shepard hat embert képes szállítani, az űrkapszula a legnagyobb, amelyet valaha a világűrben használtak. Sebessége eléri az óránkénti 3540 kilométert. Az űrkapszulával további két űrutazást terveznek még idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.