A kabinet még a nyár közepén kérte fel Pintér Sándor belügyminisztert arra, hogy tegyen javaslatot a digitális nomádok foglalkoztatását ösztönző, a Magyarországra történő be- és onnan való kiutazásukkal, valamint a tartózkodási jogukkal összefüggő szabályok kialakítására - áll a Figyelő cikkében.
De kikről is van szó?
A jogi bikkfanyelvhez szokott kormányhatározat-olvasót akár meg is lepheti, hogy milyen egyszerűen és érthetően írja körül a célcsoportot a jogszabály: „a földrajzilag nem kötött, fejlett technológiai megoldással dolgozó, rugalmas külföldi munkavállalók”. Még plasztikusabban szólva azt mondhatjuk: egy olyan nem mindennapi életformáról van szó, amelyet azok választhatnak maguknak, akiket sem a munkakörük, sem az életkörülményeik nem kötnek egy konkrét helyhez, sőt még országhoz sem.
S akik persze anyagilag is fedezni tudják ezzel kapcsolatos vágyuk megvalósítását. Ők egy okoseszköz segítségével és megbízható internet-hozzáféréssel a világ bármely pontjáról el tudják látni a feladataikat, legyen szó a külföldről dolgozók körében nagy népszerűségnek örvendő Thaiföldről, a szintén dicsért Grúziáról vagy éppen Máltáról. A Roadster életmódmagazin egy korábbi cikke szerint egyébként az amerikai munkavállalók táborában ötmillió körül van azoknak a száma, akik „nomádnak” vallják magukat.
Fehér kártya
A Belügyminisztérium (BM) nem késlekedett a kormány által kért előterjesztés elkészítésével. Az Országgyűlés a napokban már el is kezdte annak a „saláta” jellegű törvényjavaslatnak a megvitatását, amely ezt a kérdést is igyekszik rendezni. A tárca szerint az indítvány kifejezetten elősegíti a digitális nomádok magyarországi beutazását és itt-tartózkodását, s igazodik a munkavégzésük körülményeihez, a rájuk jellemző életvitelhez. Ehhez – mint azt Pogácsás Tibor, a BM önkormányzati államtitkára a parlamenti expozéjában elmondta – egy úgynevezett fehér kártya bevezetését javasolják, módosítva a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényt.
Az említett iratot mint tartózkodási engedélyt az kaphatná meg, aki
egy másik államban igazoltan foglalkoztatási jogviszonyban áll, és a munkáját Magyarországról „fejlett digitális technológiai megoldással” végezné.
A tervek szerint a kártyát az is igényelheti majd, aki külföldi, nyereséges cégben tulajdonos, de innen szeretné irányítani a vállalkozását. A számos megkötés egyike, hogy a dokumentum birtokosa nem folytathat keresőtevékenységet hazánkban, s nem lehet részesedése itteni gazdasági társaságban. A javaslat értelmében az érvényességi idő egy év lenne, amely egyszer és legfeljebb ugyancsak egy esztendőre lenne meghosszabbítható. Fontos szabály továbbá, hogy az ilyen kártyát birtokló harmadik országbeli, azaz nem EU-s állampolgárok hozzátartozóinak – a családi kapcsolatra való hivatkozással – nem állíthatnának ki tartózkodási engedélyt.
Képzések
A digitális nomádság terjedését jól mutatja, hogy ma már különféle felkészítőket is elvégezhetnek azok, akik ezt az életformát szeretnék választani. A többségük egyébként jellemzően informatikai szakember, webdizájner, szoftverfejlesztő, grafikus, de általában egy szövegírónak sem számít a munkavégzés helyszíne. A Figyelő megkereste a megannyi online tanfolyamot kínáló Webuni ügyvezetőjét, akinél arról érdeklődtünk, milyen kurzusokat hirdetnek ebben a témában, és milyen ezeknek a népszerűsége. Pakucs Andrástól megtudtuk:
immár három éve nyújtanak a digitális nomádsággal összefüggő – és egyébként szintén helyszíntől független – képzéseket.
Jelenleg kilenc ilyet kínálnak – jellemzően néhány ezer forintos áron – kifejezetten az ez iránt érdeklődőknek. A témaköröket tekintve pedig igen széles a skála. „Az első bevételem digitális nomádként techtudás nélkül” – szól az egyik cím, és már a kétrészes – kezdőknek és haladóknak szóló – videó nyitóképe is igencsak hívogató, hiszen a háttérben egy egzotikus tengerpartra néző terasz látható, napozóággyal és laptoppal. Egy másik online képzés folyamán azt a tudást szerezhetik meg a hallgatók, hogy miként is váljanak digitális nomáddá, majd hogyan rendezkedjenek be erre az életvitelre. Az ezt elvégzők száma száz fölött van, de összességében már több százan teljesítették valamelyik hasonló tematikájú kurzust – közölte a szakember.
Világjárás
Aki nemcsak arra kíváncsi, hogy az első bevételét miként éri majd el digitális nomádként, az azt a semmiképp sem mellékes ismeretet is elsajátíthatja egy másik felkészítőn, milyen nemzetközi adózási szabályok vonatkoznak az így végzett munkájára. A Világjárás fillérekből! nevű tanfolyam pedig abban ad tanácsokat, hogyan lehet minél olcsóbban külföldre utazni, így például repülőjegyet vásárolni, szállást foglalni – sorolta a lehetőségeket Pakucs András. Megjegyezte:
van több kapcsolódó, például az internetes pénzkeresés módjaiba betekintést nyújtó képzésük is.
Az egyik ilyen egy keresőoptimalizálási (azaz SEO-) tréning, de kínálnak olyan előadást is, amely azt mutatja be, miként nyithat valaki Amazon-webshopot. A szakember elmondta: a Webuni munkavállalói között is többen vannak úgynevezett „digitális tanárok”, azaz akik úgy oktatnak, hogy közben akár a világ másik felén is lehetnek.
Érdeklődött a lap, hogy a koronavírus miként érintette a digitális nomádokat. Az ügyvezető ezzel kapcsolatban elsősorban arra mutatott rá:
a pandémia jelentősen megnehezítette ezeknek az embereknek az életét a határok lezárása miatt.
Ugyanakkor arra számít, hogy ha lecseng a járvány, illetve megszűnnek az utazási korlátozások, akkor újra lendületet kap ez az életforma. Már csak azért is, mert a pandémia következtében világszerte nagymértékben megnőtt a távmunkában és az otthon dolgozók aránya. Sok cég pedig arra jött rá, hogy így is ugyanúgy működtethető az üzletmenet, ami azt jelenti, hogy a vírusidőszak után – részben vagy egészében – megtartják ezt a munkaformát – magyarázta Pakucs András, hozzátéve: az elmúlt másfél év az otthonról tanulás népszerűségét is számottevően növelte.
A cikk a Figyelő hetilap legfrissebb számában került publikálásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.