Az NHP Zöldotthon program keretösszegének százmilliárd forintos emelése csupán a már korábban befogadott zöldhitelkérelmek kezelésre lesz elegendő
– derült ki a VG banki körképéből. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) április elején döntött az eredetileg kétszázmilliárd forintos keret megnöveléséről, miután márciusban egyre több bank függesztette fel a rendkívül kedvezményes, fix 2,5 százalékos, akár hetvenmillió forintos zöldhitelajánlását és a kérelmek befogadását, ugyanis viszonylag gyorsan kimerült a jegybank által a bankszektornak biztosított forrás.
Az MNB a közleményében azt írta, hogy szigorítja a finanszírozható ingatlanokra vonatkozó energetikai elvárásokat annak érdekében, hogy még zöldebb lakások, családi házak vásárlását, illetve építését ösztönözze. A változatlanul megkövetelt BB-kategória mellett az ingatlan elsődleges energiafelhasználásának felső korlátja az évi és négyzetméterenkénti 90 kilowattóráról 80-ra csökkent.
Lapunknak küldött válasza szerint a Raiffeisen Bank örömmel fogadta a keret bővítését, az energetikai követelmények szigorítása pedig számításai szerint nem csökkenti majd lényegesen az érdeklődést. A CIB Banknál viszont úgy reagáltak,
az elvárások változása az ügyletek körülbelül 25 százalékát érinti,
egyben megerősítették, a keret megemelése arra lesz elég, hogy a már tárgyalás alatt álló vagy befogadott hiteligényeket ki tudják szolgálni.
A K&H befogadja a hitelkérelmeket azon ügyfelektől, akik korábban előminősítést igényeltek. A követelmények szigorításáról azt írta a pénzintézet, hogy az nem jelent teljesíthetetlen feltételeket. „Az NHP Zöldotthon program sikerét bizonyítja a rendelkezésre álló keret gyors lehívása” – szögezte le az Erste Bank, amely a megemelt keretét a már befogadott hitelkérelmek kiszolgálásán túl saját ügyfelei kölcsönigényeire tervezi fordítani. Közölte még, hogy a programban átlagosan igényelt hitel kiemelkedően magas, harmincmillió forint. A felvevők 40 százaléka a pénzből lakást vásárol, és 60 százalékos az építési kölcsönök aránya.
A Magyar Bankholding azt írta, a megemelt összegből az MKB Bankra allokált keretrész várhatóan a már korábban befogadott hitelkérelmek kezelésére lesz elég, de ezt még vizsgálják. Az OTP Bank jelezte, a támogatásoknál már megszokott piaci részesedésének megfelelő hányadát felhasználva tudta kiszolgálni a fokozott fogyasztói igényeket.
A háromszázmilliárd forintra megemelt keret OTP-re eső része minden, 2022. március 28-ig a bank által befogadott hitelkérelemre fedezetet ad, ha az megfelel az MNB pályázati kiírásának és az OTP hitelezési gyakorlatának. Már csak a korábban kezdett tárgyalások lezárása és a befogadott kérelmek feldolgozása zajlik, mivel az OTP rendelkezésére álló keret nem teszi lehetővé további igények kiszolgálását. Az UniCredit Bank is azt közölte, már nem fogad be további hiteligényléseket a programban.
Ezt állapította meg a jegybank is: a zöldhitelt népszerűsítő oldalán kiemelt információként jelzi, hogy értesülései szerint a hitelintézetek nagy része már nem fogad be új kérelmeket, a keretemelés azt tette lehetővé, hogy a már bírálat alatt álló hiteligények teljesülhessenek. „A jegybank hosszú távon kívánja támogatni a hazai ingatlanállomány megújulását, és vizsgálni fogja, hogy a háromszázmilliárd forintos keret kimerülése után milyen feltételekkel tudja fenntarthatóan támogatni a hazai zöldátmenetet” – közölte az MNB, amely tehát nyitott a program folytatására.
Amikor néhány hete a bankokhoz benyújtott hitelkérelmek volumene elérte a kétszázmilliárd forintos keretet, a Bankszövetség is a folytatást kérte
– ekkor döntött a Monetáris Tanács a százmilliárd forintos emelésről, ami úgy tűnik, csupán rövid távú megoldás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.