A prémiumingatlanok szegmensében is elkezdődött a piaci átrendeződés: míg a fővárosban és az agglomerációban csökkent a külföldi befektetők aránya, a balatoni luxusingatlanok még mindig vonzók a határon túli vásárlók körében a Duna House elemzése szerint.

A kereslet a legkorszerűbb műszaki paraméterekkel rendelkező ingatlanok felé tolódott, miközben egyre több, elavult technológiával épült, ám például a mérete miatt mégis prémiumkategóriába tartozó ingatlan vár új tulajdonosra – közölte a társaság.

Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

 

A társaság prémiumingatlanokra specializálódott szakértői növekvő eladói megbízásszámról számoltak be a fővárosban és az agglomerációban, valamint a Balaton környékén is.

A kínálat további bővülése várható, azonban a tulajdonosoknak fel kell készülniük, hogy a nagyobb felújításra szoruló ingatlanok egyértelműen háttérbe szorulnak a változó piaci környezetben. A bizonytalanság, a csökkenő kereslet, az ezzel összefüggésbe hozható megnövekedett értékesítési idő, valamint az miatt előfordul, hogy az eladásra szóló megbízás bérletire alakul. Példaként közölték: amióta egy, a fővárosi agglomerációban található, évek óta új tulajdonost kereső, 250 millió forint értékű ingatlan átkerült az eladókínálatból a bérleti piacra, havonta egymillió forintos bevételt hoz a tulajdonosának.

A budapesti és az agglomerációs luxusingatlanok piacán a járványidőszak alatt erősen visszaesett a külföldi érdeklődők aránya, így most jellemzően magyarok keresnek saját használatra prémiumkategóriájú ingatlant. Ezzel szemben a balatoni régióban még mindig érzékelhető a német és a svájci érdeklődés, valamint egyre több angol, belga és holland vevő bővíti a magyar luxusingatlanba fektető nemzetek sorát – írták, hozzátéve, hogy a Balaton partján és vonzáskörzetében továbbra is keresettek a nem túl nagy alapterületű, három-négy szobás ingatlanok.