BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egész Kanadában elérhetetlenek lesznek a Facebook és az Instagram hírei

A kanadai online hírszolgáltatásról szóló törvény előírja, hogy a Meta és a Google platformjai csak azt követően publikálhatják más tartalomszolgáltatók híreit, ha erről megállapodnak velük.

A Meta megszünteti a Facebook és az Instagram híreihez való hozzáférést minden kanadai számára – közölte a cég kedden, válaszul arra a jogszabályra, amely megköveteli az internetes óriáscégektől, hogy fizessenek a hírek megosztása után – írja a Reuters.

A kanadai parlament által elfogadott, online hírekről szóló törvény arra kényszerítené az olyan platformokat, mint a Google és a Meta, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössenek a kanadai tartalomszolgáltatókkal a tartalmak megosztásáért cserébe.

Vancouver,,Canada,-,Feb,27,2023,:,Closeup,Icons,Of
Vancouver, CANADA - Feb 27 2023 : Closeup icons of Meta Platforms, Inc., Facebook and Instagram seen in an iPhone screen.
Fotó: Shutterstock

A hírügynökségek önként osztanak meg tartalmakat a Facebookon és az Instagramon, hogy bővítsék közönségüket, és ezzel is javítsák a saját eredményüket

– reagált a törvényre Rachel Curran, a Meta kanadai piacának a felelőse.  

A kanadai online hírszolgáltatásról szóló törvény, amelyet június 22-én fogadott el a parlament, előírja, hogy a Meta és a Google platformjai csak azt követően publikálhatják más tartalomszolgáltatók híreit, ha erről velük megállapodnak, illetve ezért fizetnek, megosztva a reklámbevételeket. A két cég júniusban bejelentette, hogy blokkolni fogják a hírekhez való hozzáférést a platformjaikon az országban.

A kanadai jogszabály hasonló a 2021-es Ausztráliában elfogadott szabályozáshoz. Az ország  médiatörvénye szintén előírja a közösségi médiának és az internetes keresőmotoroknak, hogy csak a hírportálokkal való megegyezés után közölhetik híreiket, vagyis egyes esetekben az előbbieknek fizetniük kell a hírtartalom megjelentetéséért. Végül mindkét cég megállapodást kötött az ausztrál médiacégekkel, miután javaslatot tettek a jogszabály módosítására. 

A kanadai törvény kapcsán azonban a Google azzal érvelt, hogy az tágabb, mint az Ausztráliában és Európában elfogadott törvények, mivel árat szabnak a keresési eredményekben megjelenő hírlinkekre. A Meta azt mondta, hogy a hírekre mutató linkek a felhasználói hírfolyam tartalmának kevesebb mint 3 százalékát teszik ki, és szerinte a híreknek nincs gazdasági értékük. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.