Az amerikai Google és a Meta, valamint a kínai TikTok sikeresen meggyőzte az Európai Unió legfelsőbb bíróságát arról, hogy Ausztria túllépte a hatáskörét, amikor a médiaplatformjaikon megjelenő illegális tartalmak miatt pénzbírsággal fenyegette a vállalatokat – olvasható a törvényszék közleményében.
Az Alphabet (a Google tulajdonosa), a Meta (Facebook anyavállalata), valamint a TikTok fejlesztője, a ByteDance egy 2021-ben hatályba lépett osztrák törvény miatt fordult az Európai Unió Bíróságához (EUB). A jogszabály arra kötelezte a közösségi médiaplatformokat, hogy az illegális online tartalmakat folyamatosan ellenőrizzék, töröljék, a készítőikről pedig jelentsenek a hatóságoknak.
Ha ezt a vállalatok nem tartják be, akkor a felügyeleti szervek 10 millió euróig terjedő bírságot szabhatnak ki rájuk. A vállalatok védelme ezzel a szigorú szabályrendszerrel szemben meglepően egyszerű volt: szerintük ugyanis az rájuk nem vonatkozik, mivel az uniós székhelyük Írországban van. Az EUB pedig velük értett egyet.
Az olyan nemzeti törvények, amelyek egy másik tagállamban letelepedett közösségi médiaplatformra vonatkoznak, sértik az uniós jogot
– írta a törvényszék a csütörtöki sajtóközleményében.
Az osztrák szabályok az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvénye előtt léptek hatályba, amely egyébként is arra kötelezi a közösségi médiavállalatokat, hogy több tartalommoderátort alkalmazzanak, és csökkentsék a káros tartalmak terjedését.
Az ezt be nem tartó vállalatok akár az éves bevételük 6 százalékát kitevő bírságra is számíthatnak, rosszabb esetben pedig a bizottság dönthet úgy, hogy kitiltja a szolgáltatásaikat az unió területéről.
Keményen szankcionálná az illegális online tartalmakat Ausztria és az EUA nagy tech óriásoknak sokkal többet kell tenniük az illegális tartalmak megfékezéséért, különben súlyos bírságokat kaphatnak az Európai Unió országai által szombaton elfogadott új internetes szabályozás értelmében. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.