Spanyolország stratégiai érdekeit szem előtt tartva és nemzetbiztonsági okokból elutasítja a spanyol vonatgyártó magyar konzorcium általi felvásárlását – közölték hispán lapok kedden.
Mindez jelen állás szerint azt jelenti, hogy a Ganz–MaVag (Magyar Vagon) csoport nem tudja megszerezni a Talgót, Európa egyik legnagyobb vonatgyártóját. Ahogy arról a Világgazdaság beszámolt, a Ganz–Mavag Europe Zrt. március 7-én jelentette be a spanyol tőzsdefelügyeletnek (CNMV), hogy önkéntes vételi ajánlatot tesz a szupervonatokat gyártó spanyol Talgo összes részvényére.
Ez összességében mintegy 250 milliárd forintról szólt,
miután az ajánlatban részvényenként 5 eurós vételi ár szerepelt, amelynek feltétele legalább 50 százalék plusz 1 részvényarány megszerzése volt a cégben. Mindez túlzás nélkül visszautasíthatatlan ajánlat,
Nem csoda, hogy a Talgo igazgatótanácsa közleményben jelezte, hogy a felvásárlási szándékot barátságosnak és vonzónak értékeli a részvényesek számára, az árról alkotott véleménye pedig kedvező. Csakhogy az üzlethez a szocialista Pedro Sánchez által vezetett spanyol kormány jóváhagyása is kellett. Magyar szempontból külön is bánkódásra ad okot, hogy a spanyol kormányzat egy olyan rendelet alapján nyúlhatott bele a Talgo-ügyletbe, amely a Covid után született, és az év végével a hatályát veszti. Ez a külföldi felvásárlásokat és befektetéseket előzetes állami engedélyhez köti.
Most eldőlt, hogy ez nem érkezik meg – bár az nem világos, hogy miután a rendelet kifut, ez érvényes marad-e –, a spanyol kabinet vétót emelt, méghozzá nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva. Ez bizonyára egy korábbi vád felemlegetése. Óscar Puente közlekedési minisztert egy márciusi konferencián beszélt arról, hogy a spanyol kabinet mindent megtesz a felvásárlási ajánlat elutasítása érdekében, mert feltételezéseik szerint a magyar üzleti kör mögött orosz befektetők vagy akár maga az orosz állam áll. Ennek alátámasztására semmilyen konkrét bizonyítékkal nem szolgáltak sem akkor, sem most.
A mostani döntésben egyúttal kiemelték, hogy a Talgo stratégiai vállalat az ipari fejlődés kulcsfontosságú vasúti ágazatán belül. A spanyol kormány elutasítása nyomán felfüggesztették a Talgo részvényeinek kereskedését. A papír kedden 4,3 eurós árfolyammal nyitotta a napot, majd hirtelen esésnek indult, amikor a fejlemény nyilvánosságot kapott.
Tény, hogy a spanyol kormány úgy alakította ki a jogi szabályozást, hogy lehetőségében állt megvétózni a Talgo eladását. Csakhogy mostanra olyan helyzet állt elő – az igazgatóság zöld lámpája, a banki pénzügyi csatornák stabilizálása –, hogy ha kijátssza (s mint mostanra tudjuk, megtette) ezt a kártyát, könnyen bíróság előtt találhatja magát.
Ugyanis mindezek fényében nagyon nehezen magyarázható meg, hogy miért lehetetlenített el egy piaci műveletet, kvázi miért károsította meg a Talgo részvényeseit. Nagy kérdés, hogy a Magyar Vagon hogyan reagál a spanyol kormány bejelenésére, de nem lenne meglepő, ha jogi úton folytatná a harcot.
A Talgo nagy sebességű vonatok
Szerződést hosszabbítottak Németországgal (DB) és Dániával (DSB), valamint a spanyolországi nagy sebességű vonatflotta kapcsán, és várhatóan életbe lép az ENR egyiptomi üzemeltetővel kötött, 280 millió eurós szerződés hét vonatszerelvény gyártásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.