BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Divatot teremtett Elon Musk, a Chevron is kivonul a woke államból

A székhelyét 1870 óta Kaliforniában fenntartó vállalat vezetői többször is figyelmeztették a kaliforniai politikai vezetést, hogy a szigorú környezetvédelmi előírások és az egyéb, nem éppen üzletbarát intézkedések túlságosan megnehezítették az olajóriás üzleti tevékenységét és akadályozzák az új beruházásokat is. Miután a panaszok süket fülekre találtak, irány Texas – adták ki a jelszót a Chevron vezetői.

Feladja kaliforniai központját az állam túlzottan zöld politikája miatt és a texasi Houstonba teszi át a székhelyét a Chevron, év végéig be is fejezik a költözködést – közölte pénteken az egyik legnagyobb amerikai olajtársaság.

Texas
Texas zászlaja, a magányos csillag / Fotó: AFP

Texas tárt karokkal várja az óriáscégeket 

A székhelyét 1870 óta Kaliforniában fenntartó vállalat vezetői többször is figyelmeztették a kaliforniai politikai vezetést, hogy a szigorú környezetvédelmi előírások és az egyéb, nem éppen üzletbarát intézkedések túlságosan megnehezítették az olajóriás üzleti tevékenységét és akadályozzák az új beruházásokat is.

A Chevron mások mellett Elon Musk példáját követi, aki már elköltöztette Kaliforniából a Teslát, a SpaceX-et és az X-et is, miután a Tesla bónuszcsomagja és a woketörvények miatt vitába keveredett a helyi hatóságokkal, amelyek szerint az iskoláknak nem kell tájékoztatniuk a szülőket, ha gyermekük transzneműnek vallja magát.

Musk cégein kívül több száz nagyvállalat vitte a sátorfáját Kaliforniából Texasba, az amerikai olajipar egyik fő központjába, amelyet vállalkozásbarátabbnak tartanak Kaliforniánál – köztük 

  • a HP, 
  • a Toyota Motor North America, 
  • a Kubota Tractor Corporation, 
  • a Charles Schwab Corporation 
  • és a CBRE Group. 

Így az Egyesült Államok – a zászlaján árválkodó egyetlen csillag miatt magányos csillagnak is nevezett – 28. tagállama a világ egyik legnagyobb gazdaságává vált, megelőzve néhány G7-országot is.

Kalifornia betart az olajiparnak

Miután mintegy száz éven át Kalifornia hosszú és gyümölcsöző kapcsolatot ápolt az olajiparral, az 1970-es évek óta fokozatosan egyre szigorúbb szabályokat fogadott el a benzinre, az olajipari engedélyekre és a légszennyezésre az államot ért különböző környezeti katasztrófák, mint például az 1969-es Santa Barbara-i olajkatasztrófa hatására – írja a brit The Telegraph.

A közelmúltban pedig Gavin Newsom az állam demokratapárti kormányzója tavaly bíróság elé állította a Chevront, az ExxonMobilt, a Shell-t, a BP-t és a ConocoPhillipset, amiért azok állítólag „több mint 50 éve hazudnak a fogyasztóknak” az éghajlatváltozásról.

Emiatt az ExxonMobil és a Shell tavaly felhagyott a kaliforniai szárazföldi olajtermeléssel, míg a Chevron visszafogta az új beruházásokat.
A Chevron kaliforniai kőolajtermelése 2018 óta évi 161 millió hordóról 94 millió hordóra esett vissza.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.