A Barbie babákat gyártó Mattel vállalhatatlan körülmények között dolgoztatja munkásait a nagy kiterjedésű dél-kínai gyárában. Többek sérült, hólyagos, égett kezekkel szerelik össze a rózsaszín álombabákat – mindezt óránkénti másfél fontért, azaz 720 forintért, ami már jó napi bérnek számít. Egy felülvizsgálat szerint évente több millió Barbie-t gyártanak le ebben az üzemben, de a dolgozóknak babánként kevesebb mint 2 pennyt fizetnek, és több száz óra túlórára kényszerítik őket. A gyár egyébként Disney-figurák alapján is készít játékokat.
A vizsgálatot a brit Channel 4 tévé- és streamingszolgáltató folytatta, ezután maga a Mattel is a Guangdong tartományban lévő dongguani gyár felé fordította figyelő tekintetét. A Mattel beszámolók szerint rögtön megkezdte a saját vizsgálatát, mivel ha nem tudja biztosítani a biztonságos munkakörnyezetet, akkor komoly bírságokkal kell szembenéznie. A vizsgálat alatt kiderült, hogy a dolgozóknak rendkívüli kimerültséggel kell megküzdeniük – egy beépült riporter azt nyilatkozta:
Ebben a gyárban egyszerűen nem emberként bánnak az emberekkel. Állatként dolgoztatják őket.
A beszámolók szerint több dolgozó olyan nyomást érez magán, hogy sokszor pánikrohamokat kapnak, nem tudnak rendesen levegőt venni, és a rosszullétek állandók. A munkások elmondták: a menedzserek szerint a Mattel-gyárban feltétel nélkül engedelmeskedni kell a parancsoknak.
A The Times beszámolója szerint az alkalmazottak veszélyes, embertelen körülmények között dolgoznak:
A vizsgálat után a Mattel egy közleményt adott ki, miszerint elkötelezték magukat amellett, hogy biztonságos és egészséges munkakörnyezetet biztosítsanak, és gondoskodjanak arról, hogy a vállalat valamennyi alkalmazottja igazságos és tiszteletteljes bánásmódban részesüljön. A közleményben kihangsúlyozták, hogy a játékgyártó létesítményeit rendszeresen ellenőrizte az ICTI Care Foundation, az Ethical Supply Chain program felügyeletéért felelős szervezet, amely segít biztosítani a biztonsági és munkahelyi szabványok betartását. Ezzel együtt is a Mattel további vizsgálatokat fog végezni.
A Worker Rights Consortium, az ellátási láncok vizsgálatára szakosodott civil szervezet egy képviselője szerint
a Mattel ugyanolyan „eldobhatónak” tartja a dolgozóit, mint magukat a babákat.
„A rózsaszín, az öröm és a sugárzott női erő nem más, mint a kizsákmányoló körülmények magasiskolája” – mondta a szervezet képviselője, hozzátéve, hogy ezzel semmissé teszik a babák üzenetét.
A Barbie babák, amilyen nagy számban készülnek, olyan drágák is lehetnek – természetesen nem minden darab, csak az igazán ritkák. Világszerte vannak olyan gyűjtők, akik hajlandók szép összegeket költeni néhány Barbie babáért. Például a Rózsaszín Gyémánt Barbie-t a 2013-as New York-i tavaszi divathét bemutatójának alkalmából alkották meg.
Ruháját (nevéből adódóan) rózsaszín gyémántok borítják, egy aukción 15 ezer dollárért (5,5 millió forint) csaptak le rá.
Az első Barbie-ból – amely 1959-ben jelent meg a polcokon szőke hajjal, kék szemhéjpúderrel, vörös ajkakkal, arany karikákkal és csíkos, fekete-fehér fürdőruhával – az első évben több mint 350 ezer darabot adtak el. Az ilyen első gyártású babáknak a lábuk alján lyukak találhatók, erről ismerhetők fel legkönnyebben. Egy jó állapotú baba eredeti csomagolásban akár 27 450 dollárt (körülbelül 10 millió forint) is érhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.