Az Amazon hamarosan piacra dobja legújabb mesterséges intelligencia csipjeit, ezzel szeretné felvenni a versenyt az Nvidiával és egyben csökkenteni függését is. Az Amazon felhőszolgáltatási részlegének vezetői jelentős összegeket költenek saját csipek fejlesztésére, azzal a céllal, hogy javítsák hatékonyságukat számos adatközpontjukban, végső soron csökkentve mind a saját költségeiket, mind az Amazon Web Services (AWS) ügyfeleinek költségeit.
A projektet az Annapurna Labs vezeti, egy Austinban működő csip-startup, amelyet az Amazon 2015 elején vásárolt meg 350 millió dollárért. Az Annapurna legújabb fejlesztései várhatóan a következő hónapban kerülnek bemutatásra, amikor az Amazon bejelenti a Trainium 2 széles körű elérhetőségét. Ez egy mesterséges intelligencia csip család része, amelyet a legnagyobb modellek betanítására terveztek.
A Trainium 2-t már olyan cégek tesztelik, mint az Anthropic, ami az OpenAI versenytársa, amely 4 milliárd dolláros támogatást kapott az Amazontól,
valamint a Databricks, a Deutsche Telekom, és Japánból a Ricoh és a Stockmark. Az AWS és az Annapurna célja, hogy versenybe szálljon az Nvidiával, amely a mesterséges intelligencia processzorok piacának dominanciája révén a világ egyik legértékesebb vállalatává vált.
„Mi szeretnénk a legjobb hely lenni az Nvidia futtatására, de ugyanakkor egészségesnek tartjuk, ha van egy alternatíva” – mondta Dave Brown, az AWS számítási és hálózati szolgáltatások alelnöke. Az Amazon szerint az Inferentia nevű, speciális mesterséges intelligencia csipjei már most 40 százalékkal olcsóbbak az MI-modellek válaszgenerálására – írja a Financial Times.
Az Amazon most arra számít, hogy 2024-ben mintegy 75 milliárd dollárt költ majd összesen tőkebefektetésekre, amelynek nagy része technológiai infrastruktúrára irányul. A vállalat legutóbbi pénzügyi jelentésében Andy Jassy vezérigazgató kijelentette, hogy 2025-ben még többet terveznek költeni. Ez jelentős növekedést jelent a 2023-as évhez képest, amikor a teljes éves kiadásuk 48,4 milliárd dollár volt.
Az Amazon, a Microsoft és a Meta mind nagy vásárlói az Nvidiának, de saját adatközponti csipjeiket is fejlesztik, hogy megalapozzák a remélt MI-növekedési hullámot.
„Mindenki, az OpenAI-tól az Apple-ig, saját csipek építésére törekszik. Céljuk, hogy alacsonyabb gyártási költségeket, magasabb haszonkulcsot, nagyobb elérhetőséget és több kontrollt szerezzenek” – jegyezte meg Daniel Newman, a The Futurum Group szakértője. „Nem csak a csipekről van szó, hanem a teljes rendszerről” – mondta Rami Sinno, az Annapurna mérnöki igazgatója. Az Amazon MI-infrastruktúrájának megépítése azt jelenti, hogy mindent az alapoktól kezdve építenek fel, a szilíciumlapoktól kezdve a szerverállványokig, mindezt az Amazon saját szoftverei és architektúrája alapozza meg.
A mesterséges intelligencia egyértelműen az elmúlt évek legfontosabb tőzsdei sztorija volt, ebben az „aranylázban” leginkább azok a vállalatok kerestek sok pénzt, melyek a „lapátokat adták el az aranyásóknak”, vagyis a csipgyártó vállalkozások. A fejlesztésekhez szükséges eszközökben piacvezető Nvidia szinte monopolhelyzetben van, ám ugyanez igaz a GPU-kba pakolt csipeket gyártó tajvani TSMC-re is, ahogy nem igazán rendelkezik versenytárssal a csipek gyártáshoz szükséges gépeket készítő holland ASML sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.