Az Amazon alig öt hónapja vezette be a reklámokat a Prime Video platformjára, de már ezen a téren is rávetette magát a vetélytársai piaci részesedésére, alacsonyabb árakat és pontosabb személyre szabást kínálva a hirdetőknek, mint a Netflix.
A seattle-i székhelyű e-kereskedelmi óriás a hirdetésekkel támogatott streamingszolgáltatások zsúfolt mezőnyéhez csatlakozva nem vesztegette az időt, azonnal letámadta riválisait, jelentősen alacsonyabb árakat kínálva, mint a Netflix vagy az HBO Max.
Az Amazonnak sietnie kell, ha meg akarja vetni a lábát a piacon, az elemzők ugyanis arra számítanak, hogy hamarosan az Apple is be fog lépni a szegmensbe, a két technológiai óriás közti verseny pedig az egész ágazatot felkavarhatja.
A Prime Video kínálatának bővítése már most is arra kényszerítette a riválisokat, hogy meredeken csökkentsék az áraikat, mivel az Amazon óriási filmkatalógusa rengeteg fogyasztót csábít el, ami még vonzóbbá teszi a platformot a hirdetők számára.
Eddig egyedül a Disney+ és a Paramount+ tudott lépést tartani Bezosékkal: az előbbi a mögötte álló óriási médiabirodalomra támaszkodva csökkentette árait, míg az utóbbi a kisebb mérete miatt eddig is a legolcsóbb választás volt a szektorban.
A Prime érkezése különösen aggasztja a rivális streamingszolgáltatók vezetőit, mivel a technológiai óriás az online adásvételi és logisztikai üzletágai miatt jelentős kapcsolatrendszerrel rendelkezik a reklámpiacon, amivel még a tradicionális médiavállalatok is csak nehezen tudnak versenyezni.
Az Amazon emellett a hirdetések bevezetésével is óriási előnyre tett szert: több mint 200 millió előfizetőjét öt hónappal ezelőtt egyszerre állította át az új, reklámokkal teletömött szolgáltatásaira, és csak azok élvezhetik a megszakítás nélküli adást, akik fizetik a prémiumot. Ezzel a vállalat egy szempillantás alatt hatalmas közönséget tudott felajánlani a hirdetőknek.
Már az Amazon is reklámokkal támogatott mozicsatornáról és sportközvetítésekről tárgyalAmíg az alapító Jeff Bezos csak a kínálat bővítésén munkálkodott, addig Andy Jassy vezérigazgató most minden üzletágtól jövedelmezőséget vár. |
Az Amazon gyorsan növelte több milliárd dolláros reklámüzletágát – amelyet az online áruházaiban megjelenő hirdetések hajtanak –, és 2024 első negyedévében 11,8 milliárd dolláros forgalmat generált, szemben az egy évvel korábbi 9,5 milliárddal.
A Prime Video önálló és nyereséges üzletággá válhat, amelyet hamarosan kiengedhetünk a szárnyaink alól. A piacon a felhasználóknak a legnagyobb katalógust és a legolcsóbb csomagokat kínáljuk, a reklámozók pedig ugyanerre számíthatnak
– nyilatkozott Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója a Financial Timesnak.
Más streamingszolgáltatók is sikeresek a reklámokkal kiegészített előfizetéses rendszereikkel, mivel a költségtudatos fogyasztók egyre kevésbé hajlandók pénzt szórni a hirdetések letiltására. A Netflix például múlt héten közölte, hogy havi 40 millió aktív felhasználó, azaz új feliratkozói 40-50 százaléka csatlakozott világszerte ehhez a csomagjához.
Ennek ellenére a streamingszektort megalapító cég kezd lemaradni fiatalabb vetélytársaitól, amelyek a nézők számában, a katalógusuk méretében és most már a hirdetési piacon is elé-elévágnak.
A hirdetéses csomagok az elmúlt két évben a prémium-streamingpiac 28 százalékáról 38 százalékra emelkedtek, és 2023 utolsó negyedévében, valamint 2024 első negyedévében először tették ki a bruttó felhasználói növekedés több mint felét.
A Prime Video annak ellenére tudott sikeressé válni ezen a területen, hogy stúdió- és szolgáltatói részlege is brutális elbocsátási hullámot szenvedett el, mivel az Amazon a költségek meredek csökkentésére kezdett el fókuszálni.
Az elemzők és a reklámszakemberek szerint azonban a vállalat katalógusában épp elég új és régi tartalom van ahhoz, hogy piacvezetővé váljon a következő években, a reklám- és a streamingszektorban is.
Ez az Amazon forgatókönyve: kiépítenek egy hatalmas piaci részesedést, majd abból egy csapásra fejőstehenet csinálnak. A felhasználók pedig kénytelenek beismerni, hogy megéri elviselni a vállalat által bevezetett terheket
– mondta Jonathan Carson, az Antenna iparági adatszolgáltató vezérigazgatója, utalva az e-kereskedelemre és a felhőszolgáltatásokra, ahol a technológiai óriás hasonló trükkökkel vetette meg a lábát.
A Netflix csak Európát tarolta le, mutatjuk, máshol mi van helyetteEgyértelműen a Netflix a legnépszerűbb streamingszolgáltató a világon az országok számát tekintve, de érdemes a térképen böngészgetni, melyik országban mit választanak az interneten a filmeket és tévésorozatokat nézők, mert a glóbusz legnagyobb részén más a vezető szolgáltató. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.