Megperzselődött ugyan, de túlélte az egy éve Mauin pusztító tüzet Lahaina egyik híressége, a 151 éves banyánfa (más néven indiai füge). A fakertészeknek és odaadó önkénteseknek köszönhetően a fa azóta új életre kelt, kezdenek visszanőni az elveszített részei.
A lahainai banyánfa a legöregebb ilyen példány a szigeten, Indiától kapták ajándékba az első protestáns misszionárius érkezésének 50. évfordulója alkalmából – emlékeztetett beszámolójában az AP amerikai hírügynökség.
1873-ban ültették, vagyis az előtt, hogy Hawaii csatlakozott az Egyesült Államokhoz, és hét évtizeddel azt követően, hogy Kamehameda király a fővárosává tette Lahainát.
A szigeten megforduló turisták milliói pihentek meg a történelmi városrészben álló fa árnyékában, a helyiek egy része számára azonban a gyarmati uralom, az őslakos nyelv és kultúra elfojtásának szimbóluma.
Mindenesetre generációk számára jelentett megszokott találkozóhelyet a 18 méter magas fa, amely több törzset is növesztett, így
összesen egyholdnyi területet foglalt el a város központjában.
A tavaly augusztusi tűz elszenesítette a fát, sok levele megfeketedett. A legnagyobb problémát azonban nem annyira a lángok, mint inkább a keletkező intenzív hő okozta, attól száradt ki a fa nagy része – magyarázta Duane Sparkman, a Maui megyei arborisztikai bizottság elnöke.
A nedvességvesztés következtében a fa ágainak körülbelül a fele elpusztult. „Miután a fának ez a része kiszáradt, már nem volt visszaút” – mondta.
A fa más részei azonban már egészségesen nőnek vissza.
Először eltávolították az elhalt ágakat, hogy a fa újak növesztésére fordíthassa az energiáit. 14 szenzort erősítettek a fára, hogy nyomon kövessék a kambium, vagyis a nedv áramlását az ágakon keresztül.
Ez gyakorlatilag egy szívmonitor. Ahogy kezeltük a fát, a szívverés egyre erősebb és erősebb és erősebb lett
– magyarázta Sparkman.
Tervezik függőleges csövek telepítését is, hogy segítsék a fa léggyökereit, amelyek függőlegesen lefelé növő ágaknak látszanak. A csövek komposztot tartalmaznak majd, hogy kulcsfontosságú tápanyagokkal lássák el az ágakat, amikor azok gyökeret eresztenek.
Egy tervezett öntözőrendszer pedig kis vízcseppeket juttat majd a csövekbe, hogy segítsenek a léggyökereknek megnőni és a következő stabilizáló gyökérré válni. A rendszer a környező földterületet és a fa lombkoronáját is öntözni fogja.
„Rengeteg hosszú, hosszú ágat látni több száz levéllel ismét a fán. Csodálatos tapasztalni, hogy a fának ilyen nagy része életre kel” – tette hozzá a szakértő.
Becslések szerint a tűz 25 ezer fát pusztított el Lahainában, köztük családi gyümölcsösöket és olyan fákat, is amelyeknek jelentőségük van a hawaii kultúrában, mint az ulu, más néven trópusi kenyérfa.
A gyarmatosítás, a kereskedelmi célú mezőgazdaság és a turizmus kezdete előtt több ezer kenyérfa állt Lahainában, a tűz előtt már csak tucatnyi, és csak kettő maradt érintetlen.
A Sparkman által alapított nonprofit szervezet egy év alatt 3500 csemetét ültetett el, amelyek szigetszerte minifaiskolákban várják, hogy visszatérjenek az emberek az otthonukba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.