Az eldobott, a szelektív gyűjtőig el nem jutó, vagy az újrahasznosítást elkerülő, nem lebomló műanyag palackok nagyjából 450 év elteltével válnak újra a természet részévé. Azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy nem minden élelmiszer kerül mesterséges borításba, sokan közülük jól védő, ráadásul gyorsan lebomló csomagolásban kerülnek elénk. Ilyen például a banán és a narancs héja. Az előbbi három-négy hét, az utóbbi pedig hat hónap alatt bomlik le. Sok természetes csomagolás, mint például a tojáshéj, ugyanakkor nem csak „eltűnik”, hanem hasznosítható is.
„A tojáshéj magas kalciumtartalma miatt talajjavítóként használható. A talajba való bedolgozásával továbbá javíthatjuk annak vízáteresztő képességét, szerkezeti összetételét. Az agráriumban akár takarmányozási célokra is alkalmazhatjuk. A takarmányok kalciumtartalmát növelhetjük vele, ezáltal jobb húsösszetételű vágóállat tenyésztése lehetséges. Ez a pozitív tulajdonság az embereknél, sőt a házi kedvenceknél is megvan” – mondta Németh Csaba élelmiszermérnök, címzetes egyetemi tanár.
A téma szakértője emlékeztetett, hogy a tojáshéj újabb felhasználási lehetőségére a biológiailag lebomló evőeszközök, tányérok gyártói figyeltek fel. Bár a biológiailag lebomló műanyagok – mint például a politejsav – a hagyományos társaikkal szemben ténylegesen lebomlanak mikroorganizmusok, gombák, algák segítségével, azért van egy hatalmás hátrányuk is: ez pedig a kereslet növekedéséből adódó folyamatos drágulás – magyarázta Németh, hozzátéve: ennek ellensúlyozására ad lehetőséget
sem változtatja meg számottevően a műanyag tulajdonságait.
Ennek ellenére úgy véli, nem a lebomló csomagolások világa az egyetlen járható út, ráadásul ezek használata gyakran nem is megoldható. „Mindenkinek meg kell találnia a saját útját a fenntarthatóság irányába. Lebomló befőttesüveg-alternatívák helyett nyugodtan használjuk századszor, sőt akár százegyedszer is a jól bevált edényeinket. Ugyanakkor az is egy hatalmas segítség, hogy amikor az egyik eltörik, a darabjait nem a kommunális, hanem a szelektív hulladékgyűjtőbe tesszük. Ahogy a nem lebomló műanyagok esetében is számos jó megoldás létezik – csak ne az erdőkben, mezőkön, árokpartokon legyenek eldobálva, csúfítva a táj szépségét, megkárosítva a természetes élővilágot” – mutatott rá Németh Csaba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.