Most először létesül egy olyan gyorsneutronos reaktorral működő atomerőmű, amellyel a zárt nukleáris üzemanyagciklust megvalósító létesítmények egy telephelyre kerülnek
– olvasható a Roszatom közleményében. Az atomerőmű működése során a gyorsneutronos reaktorban keletkező kiégett üzemanyagot ugyanis feldolgozzák, így a rendszer fokozatosan önellátóvá válhat. Ennek megfelelően tartozik majd hozzá egy a kiégett fűtőelemek újrafeldolgozására szolgáló létesítmény, és egy üzemanyagot gyártó egység. A Breszt -OD-300 nevű gyorsneutronos atomerőmű reaktora ólomhűtésű.
A beruházás a TVEL orosz nukleáris üzemanyaggyártó vállalathoz tartozó Szibériai Vegyi Kombinát telephelyén zajlik.
A munka azzal lépett most új szakaszába, hogy elkészült a 300 megawattos blokk alaplemezének beton alapja.
Ez az alaplemez sokkal szilárdabb, mint a hagyományos termikus neutronos atomerőműveké. A terepszint alatt 6,4 méterre lévő, 90-szer 82 méteres alaplemez 2,5 méter vastag és kilenc különálló egységből áll. Az építéséhez csaknem 19 ezer köbméter betonra vont szükség, továbbá 4,3 ezer tonna betonacélra. A kivitelező az orosz Titan-2 vállalat volt, amely azóta már a határoló falakat építi.
A reaktor kifejezetten az ehhez a létesítményhez kifejlesztett vegyes urán-plutónium (nitrid) üzemanyaggal működik majd, ezt tartják az optimálisnak az ilyen gyorsneutronos reaktorok számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.