BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egekbe szökhet a olaj iránti kereslet, ami az árakat is a csúcsokra rugdossa

A Goldman Sachs elemzője szerint a hordónkénti száz dollár sem kizárt. Oroszország az árak felsrófolására játszhat.

A Goldman Sachs előrejelzése szerint 2022-ben és 2023-ban újabb csúcsokat fog elérni az olajkereslet. Pénteken Damien Courvalin, a befektetési bank energiakutatási vezetője azt mondta, a hordónkénti 100 dolláros olajár is elképzelhető – írja CNBC. Eközben a Reuters arról számolt be, hogy Oroszország olajexportját csökkenteni fogja, a kitermelést viszont növelni az új év első negyedévében.  

A Brent nyersolaj, illetve az amerikai nyersolaj ára is 80 dollár fölé szökött az elmúlt hónapokban, mivel a járvány utáni kereslet meghaladta a kínálatot. A megugró földgázárak szintén válságot okoztak világszerte, így Európa nagy részén is.

Fotó: AFP

A koronavírus omikron változatának megjelenése az elmúlt hetekben lejjebb nyomta az árakat, amelyek így is valamivel meghaladják a 70 dollárt.

Ugyanakkor Courvalin arra számít, hogy a légi közlekedést sújtó korlátozások enyhülni fognak, a nemzetközi utazások pedig élénkülni, így jóslata szerint az olajárak 2022-re hordónként 85 dolláron lesznek, de az is lehet, hogy akár 5-10 dollárral magasabban.

A 100 dolláros hordónkénti olajár sem kizárt Courvalin szerint. Azt mondta, ehhez két út vezethet.

  • Az első, hogy a költségek emelkednek, mivel az olajvállalatok növelik a kitermelést. „Mindenütt infláció van, ez végül az olajipari szolgáltatásokban is érezhető lesz” – tette hozzá.
  • A másik lehetőség, hogy az olajkínálat nem tudja kielégíteni a magukra találó gazdaságok élénkülő keresletét, amelyre a világjárvány lecsengése után számíthatunk.

A Reuters szerint az OPEC+ (Organization of the Petroleum Exporting Countries, Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) napi további 400 ezer hordóval fogja növelni a kínálatot januárban. A szervezet azt is közölte, hogy a tervezett január 4-i találkozónál korábban is összeülhetnek, ha a keresleti kilátásokban bekövetkezett változások indokolják a felülvizsgálatot.

Többet termel, kevesebbet ad

Csökkenteni tervezi kőolaj kivitelét Oroszország az új év első negyedévében a 2021 negyedik negyedévi bázisértékhez képest – írja a Reuters.

A lap által látott és hivatkozott negyedéves kiviteli ütemterv szerint 2022 első negyedévében 56,05 millió tonnára tervezik az exportot, szemben a 2021 negyedik negyedévi 58,3 millió tonnával. Az exportcsökkentéssel párhuzamosan az olajkitermelést viszont növelni fogják jövőre az oroszok a közelmúltban kötött OPEC+ megállapodás értelmében.

Napi szintre lebontva az export, illetve a Kazahsztánt, Azerbajdzsánt és Türkmenisztánt behálózó orosz Transneft vezetékrendszer nyersolaj tranzitja 1,7 százalékkal fog csökkeni 2022 első negyedévében 2021 negyedik negyedévéhez képest.

Fotó: ILIYA PITALEV

A negyedéves olajexportra vonatkozó dokumentum a termelők meghatározott exportútvonalakat használó szállításainak határértékét határozza meg, és a vállalatok termelési volumenének, illetve exportigényének figyelembe vételével készül.

A termelők nem feltétlenül exportálják a nekik engedélyezett teljes mennyiséget, a kvótán felüli export viszont az állam külön engedélyéhez és a Transneft rendszerének kapacitásához kötött.

A 2022 első negyedévére tervezett exportcsökkentés a belföldi finomítók teljesítménynövelését célozhatja, mondta a Reutersnek két orosz olajpiaci kereskedő.

A dokumentum szerint az olajexport az oroszországi Primorszk kikötőjéből 2022 január-márciusában 9,2 millió tonnára csökken a 2021 október-decemberre tervezett 9,9 millió tonnáról. A szomszédos Uszt-Luga kikötőből a negyedik negyedévi 8,8 millió tonnáról 8,5 millió tonnára csökkentik a kivitelt.

A fekete-tengeri Novorosszijszk olajkivitelét viszont 6,2 millió tonnára emelték a következő negyedévre a folyó negyedévi 6,1 millió tonnáról.

A Barátság kőolajvezetéken keresztüli szállítás is enyhén csökkenni fog: a Németországba és Lengyelországba irányuló olajexportot 8,81 millió tonnában határozták meg, szemben a 2022 első negyedévi 8,94 millió tonnával.

A Csehországba, Szlovákiába és Magyarországra irányuló orosz olajexport 2022 január-márciusában 3,12 millió tonnára csökken az október-decemberi 3,43 millió tonnáról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.