Jelentősen kibővült az energetika zöldátállásra vonatkozó projektek sora Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének tavaly júliusban összeállított listájának minapi frissítése után. A kormányhatározat által érintett két intézkedéscsoport egyike pályázati rendszerben végrehajtandó feladatokat tartalmaz, a másik azon kívülieket.
A pályázatos csoport elemeinek száma 42-ről 83-ra nőtt a módosítás után, a bővüléshez az említett zöldátállás hét új teendővel járul hozzá. Míg a tavalyi felsorolásban csak két ilyen projekt szerepelt – az egyik az átviteli rendszerirányító és az elosztók hagyományos és intelligens hálózatfejlesztéseit, a másik a lakossági napelemes rendszerek támogatását célozta, ide érteve a fűtési rendszerek napelemekkel történő elektrifikálását is –, már kilenc feladatról van szó, és mindegyik kiemelt. Ezekből két hálózatfejlesztés a Mavir Zrt., mint átviteli rendszerirányító területét érinti, a többi az elosztókét, ezek az MVM Démász Áramhálózati Kft., az Elmű Hálózati Kft., az MVM Émász Áramhálózati Kft., az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt., az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. és az Opus Titász Zrt.
Látványos újdonság az is, hogy a tavalyi öt egészségügyi beruházás helyett most 21 van a listán. Az előzőleg általánosságban megjelölt feladatok – ilyen az orvosok jövedelemviszonyának rendezése és a hálapénz kivezetése – konkrét intézményekhez kapcsolt teendőkkel egészültek ki. Kórházfejlesztésekről, új szakcentrumok kialakításáról határoz a rendelet, szerepel például az Új Szent János Kórház létesítése, az alapellátás fejlesztése, vagy a háziorvosok szerepének növelése. Mindegyik kiemelt feladat.
A szakképzés fejlesztését érintő projektek között a módosítás után megjelent a Veszprémi Szakképzési Centrum és a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum neve, és további 13 városi, illetve megyei szakképzési centrumé is. Ezek is kiemelt feladatok.
Kis módosítással megmaradtak a listán a felzárkózó települések elemei, a vízgazdálkodási teendők között pedig megjelenik a Hanság Natura 2000 területe, mint természetvédelmi projekt. A fenntartható közlekedésre vonatkozó sorok az eredetinél jobban részletezik a HÉV-beruházásokat. Nem változott a körforgásos gazdaságra való átállás két feladata, és a horizontális intézkedések között is csak egy új elem van, amely a kkv-k olyan képzését írja elő, amely segíti a közbeszerzéseken való részvételüket.
Az eredetileg 16 pályázaton kívüli elemből álló kormányzati intézkedési lista 30 eleműre hízott. Az egyes szakképzési intézmények 2026. II. negyedévig történő megújítását tartalmazó projekt helyett már az olvasható, hogy 2022 III. negyedévéig ki kell választani a programba bevonandó, legalább 15 szakképzési centrumot. A felzárkózó településeket érintő három feladat ötre nőtt, a két új pont a már kijelölt teendő előkészületére, illetve a gyermekek közösségfejlesztésbe való bevonására vonatkozik. Szintén új három egészségügyi fejlesztés, ebből kettő a megyei szintű integrált betegútvonalak kialakításáról, egy ismét az orvosok jövedelméről és a hálapénz kivezetéséről szól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.