Két kísérleti megoldás ötvözésének eredményeként olyan napelemet sikerült konstruálni a Michigani Egyetemen, amely az eddigieknél hatékonyabban és környezetkímélő módon vonja ki a levegőből hidrogént.
A még csak tesztelt megoldás eddig jó eredményeket produkált a brit The Independent szerint, amely a hírről a Nature nyomán számolt be. Idézi a fejlesztőket, akik egyenesen áttörésnek nevezik a természetes folyamatokat utánzó hidrogéngyűjtő technológiájukat. Bár a cikk azt írja, hogy a hidrogént hatalmas mennyiségű fosszilis energia felhasználásával állítják elő, ez nincs teljesen így: több országban – a tervek szerint Magyarországon is – naperőművek áramával bontott vízből származik a hidrogén, amelyet ezért zöldnek is neveznek.
Az Independent által ismertetett megoldáshoz egy a korábbiaknál tízszer hatékonyabb napelemre volt szükség, amely azáltal képes utánozni a természetes fotoszintézist, hogy kombinálták egy szintén újdonságnak számító félvezető katalizátorral. Az utóbbi használat közben képes javítani önmagán anélkül, hogy a napfényben korrodálódna, mint az ilyen eszközök általában. Összességében a félvezető kezelni tudja a nagy intenzitású fényt, de jól boldogul magas hőmérsékleten is.
Az eljárás, amelynek során e napelem energiájával a víz bontásával hidrogént és oxigént állítanak elő, a hagyományos megoldásnál sokkal olcsóbb.
Beszámol a lap egy másik, viszonylag egyszerűnek mondott eszközről is, ez a levegőből kinyert vizet bontja szét. Készítői szerint lényegében olyan, mint egy mesterséges levél, amely a napfényből összegyűjtött energiát tárolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.