BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Charles Michel: egy erős és szuverén Európa létrehozásán kell fáradozni

Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az Európai Unió kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban

aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán 

– jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, a budapesti nem hivatalos uniós csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében, amelyet a tagállamok vezetőinek küldött.

European Council Meets In Brussels
Charles Michel / Fotó: NurPhoto via AFP

A csütörtök este munkavacsorával kezdődő, kétnaposra tervezett értekezletre szóló, az interneten is közzétett meghívólevelében Michel aláhúzta, hogy a részt vevő állam- és kormányfőknek stratégiai vitát kell folytatniuk a transzatlanti kapcsolatokról. Javaslata szerint ennek 

a megbeszélésnek a kétoldalú kapcsolatokra, a biztonságra és a geopolitikai helyzetre, nem utolsósorban Ukrajnára, valamint a globális kihívásokra és a nemzetközi együttműködésre kell összpontosítania,

beleértve az éghajlatváltozást is.

A georgiai helyzet is fontos

Charles Michel tájékoztatása szerint a vezetők a munkavacsorán foglalkoznak majd a választásokat követő georgiai helyzettel, és megvitatják az ezzel kapcsolatos további szükséges lépéseket. Eszmecserét folytatnak az ENSZ-nek nyújtott uniós támogatásról, különös tekintettel a nemzetközi szervezet palesztinokat segélyező ügynökségéről (UNWRA) szóló, az izraeli parlament által nemrégiben elfogadott törvényre, mely leállítja a misszió műveleteit a palesztin területeken és Gázában. A szabályozás végrehajtása lehetetlenné teszi az UNRWA számára, hogy teljesítse megbízatását – hívta fel a figyelmet Michel, majd hozzátette: a tagállami vezetők meg fogják vitatni, hogy a szabályozás bevezetésének milyen következményei lehetnek az Európai Unió Izraellel ápolt kapcsolatára.

Pénteken az unió versenyképességének erősítése lesz a fő téma a csúcstalálkozón 

– közölte Charles Michel.

A helyzet nagyon aggasztó. Az Enrico Letta, valamint Mario Draghi által jegyzett, a versenyképességről szóló jelentések ébresztőként szolgálnak. Az elmúlt húsz évben az EU részesedése a világ GDP-jéből a felére csökkent. A versenyképes unió túlélése forog kockán. Most kell cselekednünk!

– fogalmazott.

A Mario Draghi volt olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank korábbi elnöke, valamint Christine Lagarde, az Európai Központi Bank jelenlegi elnöke részvételével tervezett megbeszélésnek olyan konkrét stratégiák megalkotására kell irányulnia, amelyek megfordítják a jelenlegi irányt, lehetővé teszik a fellendülést az európai vállalatok számára, előmozdítják az innovációt, kiaknázzák az egységes piac erősségeit és támogatják a fenntartható növekedést – jelentette ki.

„Szeretném, ha valódi politikai eszmecserét folytatnánk arról, hogyan finanszírozzuk törekvéseinket, és számba vegyük, milyen eszközök állnak rendelkezésünkre” – fogalmazott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.