Ukrajna több szárazföldi szélerőművet adott át azóta, hogy Oroszország megszállta, mint Anglia, holott az utóbbi kormánya az e létesítményekre vonatkozó korlátozások enyhítését is ígérte – írja a The Guardian tudósítója. A vizsgált időszakban mindössze két ilyen angol turbina kezdte el az áramtermelést, együtt 1 megawatt teljesítménnyel a Staffordshire-beli Keele faluban. Eközben a frontvonaltól mindössze 60 mérföldre (97 kilométerre) lévő ukrajnai Tiligulszka szélerőmű mintegy 200 ezer háztartás áramigényét képes kielégíteni. A Mikolajiv településen átadott 19 turbinaegyüttes beépített kapacitása 114 megawatt.
A cikk valójában nem az ukrán teljesítmény elismerésére, hanem a szárazföldi szélerőművek építésének angliai tiltásának ostorozására összpontosít. Valójában arról szól, hogy az intézkedés egyedül az elmúlt télen az adófizetőknek 800 millió fontjába kerülhetett, ráadásul a brit háztartások áramszámlája várhatóan még az évtized végéig a Covid-járvány előtti szintnél magasabban alakulhat (idén májusban a finnországi VaasaETT összevetésében a londoni lakossági végfelhasználói áramtarifa majdnem az ötszöröse volt a budapestinek, és csak a dublini volt nála magasabb).
Igaz, Anglia bővelkedik tengeri szélturbinákban, ezek gondoskodtak az ország áramfelhasználásának a 32,4 százalékáról az év első három hónapjában. A második fő energiaforrás a földgáz volt, 31,7 százalékkal. Az írás arra is kitér, hogy több európai országban is növelni kívánják a tiszta energiát adó szélerőmű-kapacitásokat, hiszen a telepítésük költséghatékony, és segíthet az időjárásfüggő napelemek ingadozó termelésének kiegyenlítésében. Ennek alapján rövidebb idő alatt térülhet meg a beruházás.
A hír Ukrajnára vonatkozó része a szélerőművet építő DTEK magántársaság bejelentése volt. Ebből kiderült az is, hogy a teljes projektnek csak az első fázisa készült el, de már ez is 200 millió euróba került. A széltoronyokon a dániai Vestas által gyártott, 6 megawattos Enventus turbinák működnek. A második fázisban 64 turbinát terveznek, az így elérendő, 500 megawattos kapacitás a maga nemében a legnagyobb lesz Kelet-Európában.
A vállalat 2040-re el kívánja érni a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást, de ez attól is függ, hogy hozzájut-e a terveihez szükséges, további 450 millió eurós finanszírozáshoz.
A pénzt főként külföldi befektetőktől és alapvetően államilag támogatott nemzetközi pénzügyi intézményektől várja.
A DTEK bejelentése kitér a háború okozta körülményekre is:
A háborús helyzetben leállt, de 2022 nyarára és a DTEK részvényese, Rinat Ahmetov pénzügyi támogatásával a 650 fős, teljes ukrán legénységgel újraindult a munka. A személyzet golyóálló mellényben dolgozott, 2022 augusztusától idén áprilisig több mint 300 órát töltött óvóhelyen, állandó rakétacsapások fenyegetése mellett. „A Tiligulszka szélerőmű Ukrajna ellenállásának szimbóluma az Ukrajnát támadó orosz kísérletekkel szemben” – mondta Makszim Timcsenko, a DTEK vezérigazgatója az erőmű hivatalos átadásán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.