A tengeri áruszállítás reformját jelentheti egy folyékony sóolvadékos tóriumreaktorral hajtott konténerhajó, amit Kína épít. A tervek szerint a kínai hajó a világ legnagyobb óceánjárója lehet, ha megépül.
Az óriási, innovatív hajót egy sóolvadékos atomreaktor hajtaná, amihez egy tórium nevű radioaktív fémet használhatnak. A tórium bőségesen fellelhető Kínában és a beszerzése meglehetősen olcsó.
A tervezett hajó akár 24 ezer szabványos konténert is képes lehet szállítani egy időben
– írta meg a South China Morning Post.
A South China Morning Post azt írta, hogy a jelenlegi óceánjáró hadihajókat uránnal működtetett atomreaktorok hajtják. Ezzel szemben a tórium egy könnyebben kezelhető fém, amit így sokkal biztonságosabban lehet használni.
A tórium atomreaktorok előnyeit már az 1960-as években felismerték. Többek között Robert Oppenheimer és Teller Ede is amellett érvelt, hogy a tórium alapú atomenergia felhasználására kell átállni – erről a Szegedi Tudomány Egyetem is írt. A technológia azonban túlságosan összetett, így az évtizedek során az országok sorra álltak le a fejlesztésével. Egyedül Kína tartotta fenn a tórium erőművek kutatását és 2023 elején működésbe is állították az első tórium alapú, folyékony sóolvadékos reaktort a Góbi-sivatagban. A projektben résztvevő kínai tudósok szerint az ilyen reaktorok előnye, hogy könnyen telepíthetőek szinte bárhová. Ez azt jelenti, hogy akár hajókon is felhasználhatók. Emellett a reaktorok alapvetően kis méretűek, így pedig széles körű a felhasználhatóságuk.
Ennél többet viszont nem lehet tudni a technológiáról, mivel Kína titkosította a kutatási anyagokat. Ennek vélhetően a katonai felhasználás miatt van jelentősége.
A már említett konténerhajót, ami a KUN-24AP nevet kapta, egy ilyen tórium meghajtású, olvadt sóolvadékos reaktor működteti majd. A szakértők szerint az, hogy Kína felfedte a hajó terveit, azt jelenti, hogy a technológia kész lehet a széles körű használatra.
A DNV Classification Society – az egyik vezető nemzetközi hajózási testület – már nemzetközi tanúsítványt adott a tervnek, ami növeli a nemzetközi vásárlók bizalmát a formatervezés megvásárlásával és használatával kapcsolatban.
Az éghajlatváltozásra és az energiatakarékossági követelményekre reagálva a Jiangnan Shipbuilding aktívan kutatta a konténerhajó-modelleket és az energiarendszer-megoldásokat. Az új hajómodell az atomenergiát tiszta energiaforrásként használja, és egy nemzetközileg fejlett, negyedik generációs megoldást alkalmaz. A szupernagy nukleáris konténerhajók javasolt tervezése valóban „nulla kibocsátást” fog elérni az ilyen típusú hajók működési ciklusa során
– írta a Maritime Chine folyóirat.
Japán, az Egyesült Államok és Dél-Korea már elkezdett hasonló technológiával felszerelt hajókat tervezni, de ezek az elképzelések alapvetően kisebb méretű hajókat jelentenek. A kínai KUN-24AP ezzel szemben sosem látott méretű lehet.
A kínai hajóipar az elmúlt években gyors fejlődésen ment keresztül és 2023-ban az új hajómegrendelések több mint 60 százalékát kínai cégek kapták. Ezeknek a megrendeléseknek a nagy része olyan teherhajókat jelent, amik cseppfolyósított földgáz szállítására alkalmasak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.