Lezárult az a fővárosi beruházás, amelyet az Építési és Közlekedési Minisztérium, valamint BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. konzorciuma valósított meg 3,15 milliárd forintból, 50 százalékos vissza nem térítendő európai uniós támogatással.
A munka során energiahatékonysági fejlesztésekre, új fogyasztók hálózatra kapcsolására és új vezetékszakaszok kialakítására kerül sor a Főtáv távhőrendszereiben a BKM közleménye szerint.
Jelenleg Budapest épületeinek hőellátása nagyrészt helyi, földgázzal üzemelő hőtermelő berendezésekkel történik, ami jelentősen növeli a levegő szennyezettségét. A levegő minősége a fővárosi távfűtési hálózat bővítésével, a meglévő távhővezetékek korszerűsítésével és új fogyasztók távhőrendszerbe kapcsolásával jelentősen javítható – sorolja a közlemény. A távfűtés ugyanis – szemben a legtöbb fűtési megoldással – a sűrűn lakott városrészekben nem jár semmilyen helyi égéstermék-kibocsátással, továbbá hatékonyabb az elavult helyi hőtermelésnél. Ezért a távfűtés a sűrűn lakott városrészek életminősége szempontjából különösen előnyös.
A fővárosi távhőrendszerek már ma is évente mintegy 200 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátást takarítanak meg, de a Főtáv fejlesztéseinek hosszú távú eredményeként további jelentős megtakarítás érhető el a hagyományos fűtési rendszerekhez képest.
A pályázat részeként a Főtáv Budapest tizenhárom kerületében 201 hőközpontot újított fel, ennek köszönhetően jelentősen mérséklődik a hőközpontok villamosenergia-felhasználása, továbbá a korszerűsítéssel elérhető hőmegtakarítás tovább mérsékli a fővárosi távhőszolgáltatás primerenergia-szükségletét.
A projekt részeként az új Puskás Ferenc Aréna, a BOK csarnok és a Körcsarnok, a Magyar Telekom Székház, a BGYH Csillaghegyi Fürdő, valamint több irodaház és lakóépület választotta a távhőszolgáltatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.