Az úgynevezett növekvő tarifa- vagy nemzeti energiagarancia-rendszer alig ismert Európában, pedig a világ más területein számos ország sikerrel alkalmazza, így Japán, Dél-Korea, Kína, Banglades, India, Kalifornia –, és két éve Magyarország is.
A rendszer lényege, hogy a kismennyiségű energia nagyon olcsó, míg a nagyobb drága.
Tehát aki fűtésre, főzésre, világításra, azaz az alapvető szükségletek kielégítésére használja az energiát, az kedvezményesen vagy ingyenesen kapja azt. Az ennél nagyobb fogyasztásért azonban már mélyen pénztárcába kell nyúlni.
A szisztéma támogatói szerint ezzel az alacsony jövedelműek megfizethető energiát kapnak a létfenntartásuk fedezésére, míg a túlnyomórészt tehetősebb háztartásokhoz kötődő fogyasztás már olyan magasabb díjszabással jár, amelyből az állam biztosítani tudja az olcsóbb tarifát. Ráadásul a szabályozás segíti a megújuló energia használatának elterjedését is. A tarifarendszer ugyanis fogyasztáscsökkentésre ösztönöz, akár annak visszavételével, akár az otthon szigetelésének javításával, akár intelligens technológia bevetésével.
Magyarország is alkalmazza ezt a tarifarendszert, hazánkban a lakossági gázár 2022 augusztusa óta kétlépcsős: a havi átlagos 144 köbméterig a gáz kedvezményes, míg a felette elfogyasztott energia annak a hétszeresébe kerül.
Újított az MVM a rezsicsökkentett gáz kiosztásábanAz MVM az ügyfelek visszajelzéseit figyelembe véve egyszerűsítette és tette tervezhetőbbé a kedvezménykiosztás módszerét. |
A szabályozás ugyanakkor hátrányosan érinti azokat, akik szegények és rosszul szigetelt épületekben élnek.
A Világbank tanulmánya arra mutat rá, hogy nem feltétlen jelent megoldást mindenre a sávos tarifa. Az intézmény a vízfelhasználás kapcsán rámutatott, hogy a szegény nagycsaládok kárvallottjai lehetnek ennek a díjszabásnak, hiszen a népes háztartásban az alapvető szükségletekre is sok vizet használnak, amit már a magasabb díjjal számolnak el nekik.
A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy
a társadalmi jólétet egy teljes költségen, mennyiségi alapon elszámolt, egységes tarifa javíthatja,
mivel az megszünteti az ártorzulásokat és átláthatóbb is a háztartásoknak.
Szakértők szerint Európában sürgősen át kell alakítani a jelenlegi energiaárazási rendszert, amire az orosz-ukrán háború következtében kialakult energiaválság is rámutatott. Az államok rengeteg pénzt öntöttek az energiabiztonság fedezésére, amiben a legtöbb helyen olyan háztartásokat is kedvezményes energiaárban részesítettek, amelyek luxusra, például házi úszómedence fűtésére használták a részben az adófizetők pénzén vásárolt drága áramot vagy gázt.
Európa kormányai az energiapiac nagykereskedelmi reformján már dolgoznak, céljuk az import fosszilis tüzelőanyagoknak való kitettség és a kereslet csökkentése, egyúttal pedig a megújuló energia használatának megfelelő ösztönzése.
Jörg Mühlenhoff, a német Heinrich-Böll-Stiftung agytröszt európai energiaátmeneti programjának vezetője megerősítette a The Guardiannek, hogy egyre nagyobb az érdeklődés az EU energiapiacának radikális reformjára, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy „az ördög a részletekben lesz”.
A szakértő szerint jól át kell gondolni, hogy a döntéshozók milyen fogyasztási küszöböket határoznak meg az egyes díjszabások alapjául, egyáltalán hogyan definiálják a háztartás fogalmát és figyelembe vesznek-e szociális vagy egészségügyi tényezőket.
Mühlenhoff kiemelte, hogy az államoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a megújuló energiaforrásokra való átállás előnyeit a háztartások is érezhessék.
Sok országban csökkennek a rezsikiadások, de még mindig a magyarok fizetnek a legkevesebbet az EU-banMájusban hatszoros különbség is volt az európai lakossági áramárak között, a legtöbbet Berlinben és Dublinban kellett fizetni. A gázárlista élén – mint szokásosan – Stockholm állt, amelyet Bern követett. Szintén szokásos, hogy az unióban a budapesti bruttó lakosság végfelhasználói földgáz- és villamosenergia-ár volt a legalacsonyabb a VaasaETT elemzése szerint. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.