Júliusban is Magyarországon volt a legalacsonyabb a villamos energia és a földgáz ára a lakosság számára – jelentette be Németh Szilárd rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos. Az adatok a finnországi VaasaETT elemzőcég uniós statisztikákon alapuló számításaiból származnak.
A sajtótájékoztatót abból az alkalomból tartotta a rezsibiztos, hogy éppen két éve jelent meg a szabályozásban a lakossági átlagfogyasztás fogalma és intézménye, és amely az elmúlt két évben igazolta az intézkedés sikeres voltát. Lényege az, hogy az egyetemes szolgáltatásban az elszabadult áram- és gázárak idején is a korábbi, alacsony szinten befagyasztott áron jutott a magyarországi lakosság áramhoz és gázhoz, de már csak az átlagfogyasztás mennyiségéig. E mennyiséget alapos számítással, például a szélsőségesen alacsony felhasználású fogyasztási helyek (garázsok, sufnik) adatainak figyelmen kívül hagyásával határozták meg. Utólag több módosításra is sor került a speciális fogyasztási helyek egyedi szempontjainak tekintetbevételével. Ilyen például az,
Németh Szilárd a tájékoztatón több ízben kitért rá, hogy a 2022-es magas energiaárakat az elhibázott uniós háborús politika okozta. Hangsúlyozta, hogy nem állította, hogy az Ukrajna által a Lukoil olajára elrendelt embargó minimum Brüsszel tudtával, esetleg a megbízására születhetett. Szerinte ugyanis Brüsszel az ügyet nemcsak lerázta, mint kutya a bolhát, nem egyszerűen kimaradni akar belőle, hanem mintha benne is lenne, megrendelői oldalról. Mint mondta, megértjük Ukrajna helyzetét, de ez a lépés egy uniós társult tagtól elfogadhatatlan.
„Ha a Barátságot el lehet zárni brüsszeli kérésre, akkor a gázcsapot is, Márpedig évi egymilliárd köbméter gáz – a hazai igény egynyolcada érkezik Magyarországra Ukrajnán át” – kongatta meg a vészharangot.
Felidézte továbbá, hogy az áram- és a gázrezsi mintegy tíz éve történt befagyasztása után befagyasztották a lakossági hulladék-, víziközmű- és távhőszolgáltatás egységárát is, továbbá hogy a távhőszolgáltatás kimaradt az átlagfogyasztás rendszeréből. Ez utóbbi azért is kiemelendő, mert a távhőcégek számára viszont ez idő alatt a korábbi tizenötszörösére nőtt az input energiahordozó ára. Az átlagfogyasztási rendszer azonban jól vizsgázott, mert azon felül, hogy alacsonyan hagyta a lakossági áram- és gáztarifákat, takarékosságra is ösztönözte a háztartásokat.
A rezsicsökkentés fenntartása érdekében két éve létrejött a rezsivédelmi alap. A rezsicsökkentésnek ugyanis fenntarthatónak kell lennie.
Az átlagfogyasztás felettiek a többlet mennyiségért egy úgynevezett háztartási piaci árat fizetnek, ami szintén a töredéke volt annak, mint amennyibe az energiaválság idején a piacon az áram és a gáz került. Ebbe a körbe azonban kevesen tartoznak. A rezsivédett sáv alatt fogyasztó háztartások aránya a gáz esetében 92 százalék, az áramnál 79,2 százalék.
A legkeményebb időkben egy háztartás havonta 181 ezer forintot spórolt az áramon és a gázon, vagyis a távhő ebben még nincs is benne – mondta Németh Szilárd.
Jelezte, hogy uniós összevetésben annak alapján is a második legjobb helyen volt Magyarország Luxemburg után, hogy egy kétkeresős, modellezett háztartás jövedelmének mekkora hányadát viszi el a rezsi. (A júniusi európai lakossági áram- és gáztarifák érdekesen mozogtak a Világgazdaság korábbi cikke szerint.)
A rezsicsökkentés kritikusainak üzenve kijelentette, hogy aki nincs megelégedve az egyetemes szolgáltatással, az bármikor kimehet a versenypiacra. Nem tud róla, hogy bárki így tett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.