Nem felejtett ki senki hadra foghatót a merítéséből a Paks II. Zrt. humánerőforrás osztálya. Munkát kínál szakmai gyakorlatukat végzőknek, egyetemistáknak és főiskolásoknak, valamint tapasztalt szakembereknek, azokat a fiatalokat pedig ösztöndíjjal segítené, akik olyan közép- vagy felsőoktatási tanulmányaikra összpontosítanak, amelyeket majd az új atomerőműben hasznosíthatnak. Karrierportálján pillanatnyilag is több tucat nyitott pozíció található.
Ám miközben a fiatalok között talán könnyebben mazsolázhat a társaság, megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert nehezebben talál, sőt, éppen onnan csábíthatna el munkaerőt, ahonnan nem kellene: a Paksi Atomerőműtől. Az újabban Paks I.-ként is emlegetett létesítmény ugyanis üzemidő-hosszabbításra készül, évtizedekig szüksége lesz még a mérnökeire, éppen elég a saját nyugdíjba vonulóit pótolnia.
Annak a mérnöknek, más munkavállalónak, aki a meglévő és az épülő atomerőmű között, vagy külső cég, például egy multi ajánlata közül választ, fontos szempont a fizetés. A Világgazdaság úgy tudja, hogy Magyarországon a nukleáris szakma elveszítette azt a korábbi évtizedekben élvezett előnyét, hogy a hazai átlagnál jóval többet tud fizetni. Mindennek a tetejébe az atomerőműben a szakmai előmenetelhez, így a fizetésemeléshez is több évnyi gyakorlatra van szükség az amúgy nyugdíjas állást ígérő területen. Kézenfekvő viszont, hogy ezen a területen a két atomerőmű-társaságnak inkább egyeztetnie célszerű, mint rivalizálnia. Számukra – de most elsősorban a nagy munkaerő-vadászatban lévő Paks II.-nek – elsősorban a Magyarországon működő multiknál (például a Boschnál vagy az Audinál) kell jobb feltételeket kínálnia. „Közös az érdekünk. A Paks II-nek is az a fontos, hogy Paks I. rendben működjön, és Paks I.-nek is az, hogy a Paks II. projekt sikeres legyen” – ezt korábban Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. vezérigazgatója jelentette ki. Ebből is nyilvánvaló, hogy az új társaság nem csábít el kulcspozíciókból embereket a maga számára.
A máris több száz fős Paks II. már
A 2019-ben indult Paks II. Akadémia egy képzési együttműködés a projekttársaság és hat hazai egyetem között. Az egyetemek a Paks II. Zrt. anyagi támogatáséval indították el ingyenes, atomerőmű-üzemeltetési szakmérnöki szakjukat. A Paks II. eddigi toborzásának eredményességét mutatja, hogy alkalmazottai viszonylag távolról, például Pécsről és Budapestről is bejárnak Paksra részben annak köszönhetően, hogy az M6 autópálya gyors közlekedést tesz lehetővé. A közlekedést segíti, hogy júniusban átadták Magyarország huszadik Duna-hídját, a Tomori Pál hidat, amely Kalocsa felől kapcsolja be a Duna bal partját a paksi projektbe. (A Paks II. beruházás legutóbbi, mérföldkőnek számító eseményéről csütörtökön számolt be a Világgazdaság.)
„Nem rablunk egymástól munkaerőt” – erősítette meg a Világgazdaság értesülését Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatója. Mint mondta, jó a kapcsolat a két egymásra utalt társaság között, rendszeresen egyeztetnek a HR-esek is. Az együttműködés mellett szól, hogy hosszú távon az tűnik logikusnak, hogy Paks I. szakemberei fogják üzemeltetni Paks II-t. is.
„Magyarországon egyetlen nukleáris elit van – szögezte le. – Az a cél, hogy a hat paksi blokk számára minél több és minél jobb atomipari szakembert vonjunk be.”
Ezért a két társaság közösen gondolkodik a szakmai utánpótlásról, a duális képzésről és az egyetemekkel való együttműködésről is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.