A Framatome és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. ma megállapodott arról, hogy a Framatome 2027-től üzemanyagot szállít a Paksi Atomerőmű működéséhez. A magyarországi VVER-típusú reaktorok nukleáris üzemanyaggal való hosszú távú ellátását, Magyarország nukleáris üzemanyag-beszerzésének diverzifikációját biztosító szerződés az Energiaügyi Minisztérium és a Framatome között 2023 szeptemberében aláírt szándéknyilatkozatban foglaltakon alapul.
A megállapodással Magyarország a nukleáris termelésre is kiterjeszti az energetikai diverzifikációt, és tovább erősíti energiaszuverenitását – hangzott el az aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón. Mint ismertették,
Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára a szerződés kapcsán elmondta, hogy 2027-től új szerződés alapján jut hozzá az erőmű a fűtőelemekhez. Az addig eltelő időszakban az atomerőmű a meglévő készletét használja, akkortól pedig azt, amelyet a Framatome szállít. A megállapodás hosszú távra szól, vagyis a létesítmény üzemidő-hosszabbításának éveire is.
Magyarország és a Framatome között az atomenergia területén már régóta fennálló kapcsolat és együttműködés teremtette meg a most megkötött szerződés alapjait. A több mint 18 ezer alkalmazottal és 65 évet meghaladó szaktudással rendelkező Framatome a helyi leányvállalatán, a Framatome Kft.-n keresztül jelen van Magyarországon. „A Framatome elkötelezett a magyar nukleáris ipar és energiapolitika támogatása mellett… a magyar VVER-típusú reaktorokat kiszolgáló első üzemanyag-szerződésünk jól demonstrálja a szakértelmünkbe és megoldásainkba vetett bizalmat” – mondta Bernard Fontana, a Framatome vezérigazgatója.
A francia társaság a közelmúltban a térség más atomerőműveivel is eljutott az üzemanyag-ellátási megállapodás különböző fázisaiba. Sorozatos sikerei mögött az áll, hogy megbízói az addigi orosz gyártótól, a TVEL-től való függés csökkentése érdekében rendelnek, vagy terveznek rendelni tőle üzemanyagot. Csakhogy a TVEL és a Framatome tavaly létrehozott egy vegyesvállalatot éppen a közép- és kelet-európai szovjet (orosz) fejlesztésű és gyártású VVER reaktorok üzemanyag-ellátására. A termelés a Framatome németországi gyárában, Lingenben folyna. A European Hexagonal Fuel SAS nevű vegyesvállalat az év eleji bejelentés szerint orosz lincenc alapján dolgozna. Tehát ettől az új vállalkozástól érkezhet majd az új atomerőművi üzemanyag.
A Világgazdaság ezzel kapcsolatos kérdésére Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója elmondta, hogy miközben a gyártás valóban francia–orosz partnerségben folyik, az eladó egyedül a Framatome lesz.
A francia–orosz társulásba azonban beszállhat a magyar fél is, amire lehetősége van egyébként a Framatome többi térségi vevőjének is.
„Annyi üzemanyag érkezik – válaszolt a megállapodás időtartamára vonatkozó kérdésre a vezérigazgató –, amennyi elég lesz mind a négy blokk számára, továbbá az első két blokknak a második üzemidő-hosszabbítása utáni időszak első éveire is.”
Példák a Framatome térségi hódítóútjára:
A Framatome nevében tavaly szeptemberben írt alá szándéknyilatkozatot Bernard Fontana az Energiaügyi Minisztériummal a nukleáris terület stratégiai kapcsolatának kialakításáról például
területén.
Az akkori megállapodás Magyarország és a Framatome között a nukleáris üzemeltetés és karbantartás, valamint a magyar atomerőműnek nyújtott szolgáltatások terén fennálló hosszú távú kapcsolatra és együttműködésre épít.
A Framatome – honlapja szerint – az európai VVER típusú atomereaktorok üzemeltetőinek kezdeményezésére és közreműködésével keres megoldást a kritikus szolgáltatások ellátási nehézségeinek kiküszöbölésére, valamint a kockázatok és az importnak való kitettség csökkentésére.
Már több éve fejleszt üzemanyagot az 1000 és a 440 megawattos VVER-blokkokhoz. Jelenleg tizenkilenc VVER reaktor működik Európában, köztük négy VVER 1000 megawattos reaktor Csehországban és Bulgáriában, valamint tizenöt VVER 440 megawattos reaktor Csehországban, Finnországban, Magyarországon és Szlovákiában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.