A Paksi Atomerőmű (PA Rt.) peren kívül megegyezett a tavalyi üzemzavarral kapcsolatos kártérítési igényéről a Framatome céggel, a PA számlájára már megérkezett kártérítés összege, ami többszörösen meghaladja a kár becsült, 10 milliárd forintos nagyságrendű összegét és a kárelhárítás kiadásait is - mondta Kocsis István a társaság vezérigazgatója, sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.
Elmondta azt is, hogy a PA 2003-ban 6 milliárd forint adózás előtti vesztséget ért el, ami 2,3 milliárddal kevesebb a tervezettnél, ám 9,6 milliárd forintos nyereségromlás a 2002. évhez viszonyítva.
Kocsis István hozzátette: az atomerőmű a tavaly áprilisi üzemzavar ellenére is a legolcsóbb áron, kilowattóránként 8,1 forintért termelte meg az ország villamosenergia-igényének egyharmadát, miközben a nukleáris elhárítási alapba is befizetett 21 milliárd forintot.
A vezérigazgató kiemelte, hogy a múlt évi legfőbb tervszámok a vártnál kedvezőbben alakultak és a társaság gazdasági helyzete is stabil, ami megalapozza a 2004. évi kiegyensúlyozott gazdálkodást, a helyreállítási, illetve a biztonság növelésére vonatkozó feladatok végrehajtását.
Utalt arra, hogy a 2004. évi tervek szerint 12.610 gigawattóra villamos energiát termel Paks, ami 15 százalékkal haladná meg a múlt évit. A PA Rt. az idén 98,7 milliárd forint árbevétellel számol, ami 20 százalékkal több, mint a 2003. évi várható összeg. Az adózás előtti eredmény vesztesége a tervek szerint 2004-ben 5,2 milliárd forint lesz, ami 800 millió forinttal kedvezőbb, mint a múlt évi. Beruházásra az idén 15,2 milliárd forintot terveznek, ami 35 százalékkal haladja meg a 2003. évi összeget.
Kocsis István elmondta azt is, hogy az idén kilowattóránként 8,34 forintért adják a villamos energiát, ami 3,6 százalékos növekedés a múlt évihez képest.
A vezérigazgató beszámolt arról, hogy a társaság közgyűlése elfogadta a cég 2003-2007. közötti időszakra szóló középtávú fejlesztési, beruházási programját, amelyre 59,8 milliárd forintot fordítanak és finanszírozását teljes egészében a cég saját forrásból biztosítja. A beruházásra szánt összeget egyrészt a termelő berendezések szinten tartására, másrészt a termelést kiszolgáló eszközök pótlására, harmadrészt pedig az infrastruktúra és szervezeti működés fejlesztésére fordítják.
Kocsis István kifejtette, hogy a múlt évi 21 milliárd forint után az idén 24 milliárd forintot fizet be a társaság a nukleáris elhárítási alapba. Emlékeztetett arra, hogy a Paksi Atomerőmű Magyarországon a legolcsóbban állítja elő a villamos energiát, a múlt évben kilowattóránként 8,1 forint volt a termelői ár, míg az utána legkedvezőbb, kilowattóránként 10,3 forintos árat a lignitfűtéses erőmű érte el.
A vezérigazgató kifejtette, hogy a kialkudott kártérítési összeg titkos, ám a cég múlt évi részletes eredmény kimutatása már részben tartalmazza ezt az összeget, ami nyilvános lesz.
A második blokkon idén elvégzendő feladatokkal kapcsolatban a vezérigazgató kiemelte: az orosz TVEL konzorcium és a paksi szakemberek az ütemterveknek megfelelően dolgoznak az elhárítási munkákhoz szükséges műszaki dokumentációk és feltételek megteremtésén, hogy a tevékenységek megkezdéséhez szükséges hatósági engedélyek minél előbb rendelkezésükre álljanak.
Kocsis István utalt arra, hogy a helyreállítási ütemterv szerint a tervezési munkák ez év február végéig lezárulnak, majd az elvi engedélyek beszerzését követően, április végén egy újabb tervezési fázis következne.
Az egyedi engedélyek beszerzése június végén megtörténhet és a gyártás és szerelés fázisa az elképzelések szerint október elején fejeződik be. Ez után egyhónapos helyreállítás engedélyezési szakasz jön, amelyet az üzemanyagok és a tartály eltávolítása követ. A tervek szerint ez a munkafázis már átnyúlik 2005. február elejére. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.