BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Mzymta,River,Embankment,In,Rosa,Khutor.,Roza,Khutor,Is,An

Most kiderül, mennyit konyít a magyar diák az atomenergiához

Napokon belül összemérhetik az atomenergia területén szerzett tudásukat nemzetközi riválisaikkal a magyar általános és középiskolások, egyetemisták. Az online versenyt a tudomány világnapja alkalmából az orosz Roszatom rendezi, amely 24 órát ad a 25 kérdés megválaszolására.

A Roszatom november 10-én, a tudomány világnapja alkalmából immár ötödször rendezi meg nemzetközi online tudományos vetélkedőjét az atomenergia területén, Globális atomkvíz néven. A tizenhárom nyelven, köztük magyarul is elérhető verseny főnyereménye ezúttal egy oroszországi egy utazás lesz, amelyen a három legjobb eredményt elérő versenyző vehet részt.

atomenergia
Az atomenergia-verseny első helyezettje Oroszországba utazhat / Fotó: Shutterstock

Az online felületen lebonyolítandó Globális atom kvíz az idén a következő nyelveken „beszél”: angol, arab, bengáli, indonéz, mongol, kazah, kirgiz, magyar, mongol, spanyol, portugál, török és üzbég. A különböző nehézségi fokú feladatokkal az általános és középiskolások mellett az egyetemisták is próbára tehetik tudásukat kevéssé ismert érdekes tényeket megtudva az atomfizika és az atomenergetika sokrétű alkalmazási területeiről és legújabb vívmányairól. November 10-én a megadott weboldal felkeresésekor a résztvevők kiválaszthatják, hogy regisztrációval vagy anélkül vesznek-e részt a versenyben. Mindkét esetben 24 órájuk lesz arra, hogy a 25 különböző nehézségi fokú és témájú kérdésre választ adjanak.

Nem kizárólag az atomenergia lesz a fókuszban

 Néhány kérdés ízelítőül:

  • Hogyan kukkanthatunk be az ősi piramisokba vagy a vulkánokba anélkül, hogy megizzadnánk?
  • Hasznos-e az atomerőművek hője a trópusokon, ahol amúgy is meleg van?
  • Miként lehet az atomenergiát növénynemesítésre vagy űrhajók hajtására használni?

A vetélkedő ötödik évfordulója alkalmából öt csoportot alkotnak a kérdések, amelyek mindegyike a nukleáris alkalmazások valamely fontos területét érinti. Az energiatermeléssel kapcsolatos kérdések mellett olyanok is szerepelnek majd ezek között, mint a nukleáris technológia alkalmazása a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban vagy az egészségügyben. A kérdések megválaszolásában infografikák is segítik majd a versenyzőket. 

A vetélkedő minden résztvevője digitális oklevelet kap, melyet lementhet a digitális eszközére és megoszthat ismerőseivel a közösségi médiában.

A legjobb eredményt elérő száz versenyző egyedi díjban részesül, az első három helyezett különdíja pedig nem más, mint egy érdekes oroszországi utazás. A nyerteseket november 22-ig hirdetik ki a projekt honlapján.

A Globális atom kvíz nem csupán egy népszerű tudományos vetélkedő, hanem egy ízig-vérig globális oktatási projekt is, amely közelebb visz a magfizikához, miközben bemutatja azt is, hogy milyen fontos szerepet játszanak a nukleáris technológiák a mindennapi életben és a bolygó megőrzésében. A verseny évről évre egyre több érdeklődőt vonz. Eddig több mint 70 országból vettek rajra részt, és tavaly rangos elismerésben is részesült a rendezvény a tudomány népszerűsítéséért. A kívánatostól elmaradó hazai nukleáris oktatást is érintő interjú a közelmúltban jelent meg a Világgazdaságban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.