Nyolcvan éve, 1943. június 10-én szabadalmaztatták Argentínában Bíró László József golyóstollát, amelyet a köznyelv az angol nyelvterületen ma is biro pen, avagy röviden biro néven emleget.
Az első golyóstoll-szabadalmat már 1888-ban kiadták az Egyesült Államokban, s Európában is több feltaláló kísérletezett vele, ám ezek a tollak nem adagolták egyenletesen a tintát, és függőlegesen kellett tartani őket, ami írás közben nem túl kényelmes. A golyóstoll elve egyszerű: festékkel töltött csövecske végén egy forgó golyó juttatja a papírra a tintát, ezt a technológiát tökéletesítette és szabadalmaztatta Bíró László – írta a Múlt-kor történelmi magazin.
Az ötletet számtalan legenda övezi, ezeket maga a feltaláló oszlatta el önéletrajzi könyvében. A valóság prózai: újságíróként gyakran látogatta a nyomdákat, s a nyomdagépek rotációs hengereit látva jutott eszébe, hogy ezt kicsiben, egy írószerszámban is meg lehetne valósítani – tár fel részleteket a Múlt-kor összefoglalója.
Az új íróeszköz gyorsan elterjedt a világon, az angol nyelvterületen ma is biro pennek, rövidítve birónak nevezik, a franciák BIC Cristal néven hozták forgalomba. A licencet 1945-ben az amerikai Eversharp és Eberhard-Faber cégek vették meg, de egy Milton Reynolds nevű üzletember már előttük elkezdte az engedély nélküli másolatok árusítását az Egyesült Államokban – írta az évforduló apropóján az MTI.
Az első golyóstoll 1945. október 29-én került piacra New Yorkban 12 és fél dolláros (mai értéken nyolcezer forintos) áron, igaz, ez a verseny hatására néhány év alatt töredékére csökkent. Magyarországon a golyóstoll az 1960-as évektől terjedt el, a kisiparosok a betétek újratöltéséből és az elkopott golyók kicseréléséből csináltak üzletet. A golyóstoll ma is a legnépszerűbb írószer a világon.
Bíró második hazájában akkora tiszteletet vívott ki magának, hogy születésnapja, szeptember 29. az argentin feltalálók ünnepe. Csaknem húsz találmánya volt, közülük többnek a tökéletesített változatát is szabadalmaztatta. Nevéhez fűződik egy palackcímkéző berendezés terve, egy fenolalapú műgyanták előállítására szolgáló eljárás és egy automata sebességváltó is, ahogy a golyóstoll elvén működő golyós dezodor szintén az ő találmánya.
Bíró László József 1985. október 24-én, 86 éves korában Buenos Airesben halt meg. A budapesti II. kerületi Cimbalom utca 12. számú házon emléktábla jelzi, hogy az volt az utolsó magyarországi lakhelye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.