A Meta a múlt héten jelentette be a nyílt forráskódú, Llama 2 nevű nagy nyelvi modelljét, amely szabadon elérhető a kutatóknak, a startupoknak, a civil szervezeteknek, a vállalkozásoknak és az egyetemi szereplőknek a Microsoft Azure, a Hugging Face és az Amazon Web Services szolgáltatásain keresztül, valamint Windowson is használható. Ennek köszönhetően a fejlesztők tovább tudják tökéletesíteni a modellt.
A Llama 2 tudása nem éri el a ChatGPT szintjét, intelligenciáját a GPT-3.5-höz hasonlónak értékelték, de maga mögött hagyja a nyílt forráskódú riválisait, valamint az emberek segítőkészebbnek találták a Meta szerint. A cég azt is hangsúlyozza, hogy 40 százalékkal több nyilvános adatra van kiképezve, mint elődje. A Mashable megjegyzi, hogy a fejlesztői közösség erőfeszítéseivel a Llama 2 megelőzheti zárt forráskódú versenytársait a jövőben, bár az érintettek is folyamatosan fejlesztenek.
A tavaly november végén elindított ChatGPT villámgyorsan meghódította az internetet, mivel képes az emberi beszélgetés pontos utánzására, szöveget generálni, képeket és videókat készíteni. Tud dalokat komponálni, recepteket, e-maileket szerkeszteni vagy fogalmakat tömören összefoglalni az interneten talált információk felhasználásával. A Microsoft az új technológiát az Edge böngészőjébe, a Bing keresőjébe és a Skype üzenetküldő szolgáltatásába is beépíti. Sőt, megérkezett a ChatGPT legfrissebb verziója, amely már a GPT-4 nyelvi modellt használja fel.
Mindez felkeltette a riválisok érdeklődését is, így jó néhány cég dobta piacra a saját megoldását, többek között a Google, de van kínai és orosz chatbot is. Bár a ChatGPT és más, nemrég bemutatott mesterséges intelligenciák képességei lenyűgözték a kutatókat, az etikusok és a törvényhozók egyre jobban aggódnak amiatt, hogy a szabályozás nélküli rendszerek milyen károkat okozhatnak a társadalomban, míg mások az előnyeit hangsúlyozzák. Az biztos, hogy számtalan iparágban hoz változást.
Minden harmadik fiatal aggódik amiatt, hogy a mesterséges intelligencia elveszi a munkájátA munkavállalók 12 százaléka használt már mesterséges intelligenciát, ez nagyobb arányban jellemző a fiatalokra, a felsőfokú végzettségűekre és a Budapesten élőkre – áll a Profession.hu közleményében. A munkavállalók többnyire segítségként tekintenek a mesterséges intelligenciára, ugyanakkor a fiatalok és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők közül minden harmadik munkavállaló aggódik amiatt, hogy a munkáját érintheti a mesterséges intelligencia elterjedése. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.