Egy új autó árával vetekedő év végi bónuszt is kifizethetnek a cégek fejenként, azonban a várt motiváció így is elmaradhat, ha a célokat és kulcsfontosságú elvárásokat nem tűzi ki a munkaadó – derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. Az Egyesült Államokban a vállalatok 33 százaléka ajánl év végi bónuszt, közöttük pedig a leggyakrabban az IT-cégek jutalmazzák dolgozóikat ebben a formában.
Magyarországon hasonló az arány, azonban nálunk az értékesítő és gyártási területeket is gyakran elismerik anyagi juttatás, extra szabadság vagy részesedés formájában.
Az év végi bónusz izgalmas pillanatot jelent a munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt. Ez az éves juttatás olyan lehetőséget kínál, amikor a munkáltatók megjutalmazhatják munkavállalóikat az év során végzett kemény, sikeres munkájukért, egy kis extra jövedelem vagy egyéb juttatások formájában az ünnepek előtt. A legfontosabb azonban, hogy ki kapja, miért, mennyit és milyen célok mentén?
Az év végi bónusz hagyománya eredetileg az Egyesült Államokban gyökerezik, ahol az 1800-as évek közepén, a nagyvállalatok térnyerése közben néhány cég úgy döntött, hogy megjutalmazza a munkavállalókat a jó teljesítményükért és a hűségükért. Elsőként azok kaptak bónuszt, akiknek a teljesítménye kiemelkedő volt, de később a bónuszok szélesebb körben elterjedtek. A Zippa.com 2022-es felmérése szerint
az Amerikai Egyesült Államokban a vállalatok 33 százaléka jutalmazza év végén valamilyen formában a dolgozóit,
amelynek 69 százaléka az IT-szektorban tevékenykedik. A Comline Budapest jelenlegi, hazai ügyfélállományán azt tapasztalja, hogy Magyarországon hasonló az arány.
Magyarországon is hozzávetőlegesen minden harmadik vállalat jutalmaz, azonban nálunk mindig is az értékesítő vagy projektvezető kollégák kapják a kiemelkedő bónuszt, ezt követően a gyártással foglalkozó területeket ismerik el
– mondta a Comline Budapest tulajdonosa és vezető trénere, Nagy Béla.
Hazánkban a leggyakoribb jutalmazási forma az egyszeri pénzbeli juttatás, amelyet tizenharmadik havi fizetésként vagy pulykapénzként is szoktak emlegetni.
A Comline közleménye szerint még Magyarországon is előfordulhat, hogy egy autó árával honorálják a kiemelkedő alkalmazottak munkáját. Hozzátették, hogy általában a bónuszok kifizetése egybeesik a jövő évi célok megfogalmazásával, hogy a dolgozók lelkesebben álljanak az új kihívások elé. Az egyéni célok mellett a csapatcélok is ilyenkor körvonalazódnak a következő évre, azonban az sem ritka, hogy ilyenkor, extra juttatásért cserébe erősebb teljesítmény az elvárt év végéig.
Az év végi bónusz tehát nemcsak egy egyszerű pénzügyi tranzakció, hanem egy fontos eszköz a munkáltatók és munkavállalók közötti kapcsolat erősítésére és az ünnepi szezon hangulatának fokozására.
A Comline Budapest szerint az év végi jutalmak rendszere továbbra is fontos szerepet kap több vállalat életében. Szerintük a modern munkaerőpiac folyamatos változása sokat alakíthat az eddig bevett sémákon, a jutalmak formája, vagy az összeg nagysága sokat változhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.